Izbornik
Naslovnica Gradovi Split
Borba protiv raka

Kampanja 'Mi možemo. Ja mogu.' ima za cilj podići svijest o oboljelima od zloćudnih bolesti

Kampanja Mi možemo. Ja mogu.
Foto: www.mi-mozemo-ja-mogu.hr
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na godinu u našoj zemlji od raka oboli 21.434 osoba, a umre ih 13.939, to jest svaki dan od raka umre 38 osoba

U Kliničkom bolničkom centru Split u suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Splitu predstavljena je nacionalna javnozdravstvena kampanja 'Mi možemo. Ja mogu.' kojom se Hrvatska pridružila globalnoj kampanji borbe protiv raka. Ideja nacionalne kampanje jest priključivanje globalnim naporima kako bi se proširila poruka i unaprijedila prevencija, rano otkrivanje i kvalitetnije liječenje i sveobuhvatna skrb za oboljele.

U sklopu Svjetskog dana borbe protiv raka pokrenuta je trogodišnja globalna kampanja 2016.-2018., kojoj smo se pridružili kampanjom na nacionalnoj razini pod imenom 'Reci rukama'. Poruka kampanje 'Mi možemo. Ja mogu.' temelji se na ideji da svaka institucija, zajednica i svaki pojedinac mogu pridonijeti smanjivanju broja oboljelih i umrlih od raka. 

Smrtnost od zloćudnih bolesti u Hrvatskoj u stalnom porastu

Na predstavljanju kampanje istaknuta je potreba donošenja i implementacija sveobuhvatnog Nacionalnog plana borbe protiv raka, budući da je pojavnost i smrtnost od zloćudnih bolesti u Hrvatskoj u stalnom porastu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na godinu u našoj zemlji od raka oboli 21.434 osoba, a umre ih 13.939, to jest svaki dan od raka umre 38 osoba. U preživljenju od raka zaostajemo za razvijenim europskim zemljama, a posebno zabrinjava još uvijek prisutan porast smrtnosti od raka.

Predstojnik Klinike za onkologiju i radio terapiju prof. Eduard Vrdoljak naglasio je nedostatak multidisciplinarnosti koja je krucijalno važna i potrebno ju je uvesti kao zakonsku obvezu u svim ustanovama koje se bave liječenjem onkoloških bolesnika. Istaknuo je također da je izrada Nacionalnog plana prioritet sa strane Hrvatskog onkološkog društva koje je za tu namjenu skupilo 2,5 milijuna kuna.

Ključni nacionalni interes

Glavna tajnica udruge 'Sve za nju' Ljiljana Vukota upozorila je da je smrtnost od onkoloških bolesti među najvišima u Europi.

- Dugoročni cilj naše javnozdravstvene akcije 'Mi možemo. Ja mogu.' jest smanjenje mortaliteta i uspostava registara ishoda liječenja. To neće biti moguće bez Nacionalnog plana borbe protiv raka i zato pozivam zdravstvenu administraciju i nove političke strukture da shvate kako je to ključni nacionalni interes - istaknula je Vukota.

- Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu rado se uključio i uključivat će se ubuduće u inicijative poput ove, u želji da se zaista, na svaki mogući način, na razini pojedinca, institucije, ali i šire društvene zajednice podigne svjesnost o oboljelima od zloćudnih bolesti. Vjerujemo da ćemo kroz naš doprinos u edukaciji bolesnika i liječnika, ali i čitavog pučanstva te kroz međusobnu suradnju i zajedničku djelovanje, pomoći da se broj oboljelih i umrlih od raka smanji odnosno dovede na razinu ostalih članica EU. Vjerujemo da, zaista,  Mi možemo! - istaknuo je dekan Medicinskog fakulteta prof. Zoran Đogaš.

- Ovo je odlična, značajna i važna akcija jer je cilj akcije vrlo jasan, a motiv vidljiv kod organizatora i na visokom nivou - rekao je zamjenik ravnatelja KBC-a Split, prof. Julije Meštrović.