Izbornik
Naslovnica Gradovi Rijeka
Projekt 'Just sport'

Kreće kampanja o posljedicama korištenja dopinga kod rekreativaca

projekt Just Sport - borba protiv dopinga
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Projekt obuhvaća široku medijsku kampanju, okrugle stolove i druge oblike komuniciranja s javnošću kako bi se rekreativce i trenere, posebno u fitness centrima, upozorilo na negativnosti korištenja dopinga

Europski projekt "Just sport - borba protiv dopinga u rekreativnom okruženju" vrijedan 450.000 eura, od čega se 80 posto pokriva iz europskih fondova, a vodeći partner je Riječki sportski savez (RSS), predstavljen je u srijedu u Rijeci.

Voditeljica projekta Verica Mance iz RSS rekla je da je doping kojeg koriste rekreativni sportaši, sve veći problem jer su dodaci ishrani, anabolici i steroidi lako dostupni, a rekreativci nerijetko koriste preparate na koje bi na dopinškim kontrolama na sportskim natjecanjima bili pozitivni.

Projektom "Just sport" borbe protiv dopinga  pokrenut će se široka medijska kampanja, okrugli stolovi i drugi oblici komuniciranja s javnošću kako bi se rekreativce i trenere, posebno u fitness centrima, upozorilo na negativnosti korištenja dopinga. Projekt će početi prikupljanjem podataka o korištenju dopinga među rekreativcima putem anonimnih internetskih upitnika, kako bi se barem djelimično utvrdili razmjeri korištenja, najavila je Mance.

Uz Riječki sportski savez u projektu sudjeluju partneri iz Slovenije - Slovenska antidoping agencija, Sportska zajednica regije Vasterboten iz Švedske, Nacionalna sportska razvojna agencija iz Bugarske, grad Mirandella iz Portugala i agencija CESIE (specijalizirana Agencija za pripremu i provedbu projekata) iz Italije.

U pripremi i projekti vezani uz ravnopravnost spolova i pretilost djece

Iznos odobren iz europskih fondova će se ravnomjerno rasporediti na partnere, a ostalih potrebnih 20 posto će osigurati svaki od njih. Projekt završava u lipnju 2018. godine završnom konferencijom u Rijeci, rečeno je na konferenciji za novinare.

U Hrvatskoj će se u projekt uključiti sportske zajednice Primorsko-goranske, Osječko-baranjske, Zadarske i Istarske županije, a podržava ga i Hrvatski olimpijski odbor (HOO).

Predsjednik Izvršnog odbora RSS Samir Barać rekao je da je to četvrti projekt ovog saveza koji se financira iz EU fondova, pokrenut u protekle četiri godine. U pripremi su daljnji projekti vezani uz ravnopravnost spolova ili pretilost djece.

Zamjenik riječkoga gradonačelnika Marko Filipović naveo je da u Rijeci djeluje 220 klubova u 48 sportova, te se, po procjenama, sportom aktivno ili rekreativno bavi 25.000 Riječana.

 Izražavajući zadovoljstvo što je Riječki sportski savez izborio financiranje projekta iz EU fondova, Filpović je kazao da će se time sigurno pozitivno utjecati na smanjenje korisnika dopinga, kao velike opasnosti za zdravlje.