Izbornik
Naslovnica Gradovi
U očekivanju novog zakona

No-kill skloništa su dobra odluka, no svaki psić treba i dobru obitelj

Sklonište za pse u Utinji
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Karlovačko utočište u godini dobije oko 300 napuštenih pasa samo sa svog područja

Bez obzira na to što će donijeti novi zakon o zaštiti životinja koji je Vlada dala u saborsku proceduru i u kojem je za sada naznačeno da svaka županija mora imati no-kill sklonište, u karlovačkom skloništu za pse kažu kako je jako važno i svakom psiću kojeg dobiju naći novu obitelj. To sklonište, kojim upravlja tvrtka Centar za razvoj poljoprivrede i trgovinu poljoprivrednim proizvodima d.o.o., još je lanjskog kolovoza dobilo status no-kill skloništa, sedmog u Hrvatskoj.

– Tako smo sami odlučili, jer smo se za taj način brige o psima pripremali i prije. Imamo odličnu suradnju s dvije udruge koje se brinu o životinjama – Mijau i Najbolji prijatelj – i oni nam uvelike pomažu. Volonterke u udrugama pomažu nam u pronalasku udomitelja za pse diljem Hrvatske, ali i izvan zemlje. Kad nađu obitelj koja želi psa, ako treba, i dovezemo im psića kojeg su izabrali. Usto, pomažu nam i donacijama, posebno hranom za životinje – kaže nam Vladimir Petrić, suvlasnik tvrtke CRPK d.o.o.

Tvrtka je, nakon isteka koncesije prije nepunih godinu dana, dobila od Grada aneks ugovora kojim im je produljena skrb o karlovačkom skloništu. Lanjskog je ljeta taj posao trebala preuzeti tvrtka iz Pokupskog Cerja koja je dala najbolju ponudu, ali zbog nehumanog odnosa prema životinjama, udruge su se pobunile te je odluka o novom koncesionaru “pala” i na Gradskom vijeću.

Od tada je suradnja udruga sa skloništem postala još tješnja. Volonterke su često u skloništu u Utinji i pomažu oko objave podataka pasa na internetu i u traženju udomitelja, dok se CRPK brine o njihovu zdravlju.

– Grad plaća mikročipiranje i cijepljenje pasa i sve su životinje zdrave. U jednoj godini imamo oko 300 pasa samo s karlovačkog područja jer Karlovac plaća naše usluge. Iako smo jedino sklonište u županiji, ostali gradovi i općine ne traže toliko naše usluge – dodaje suvlasnik Petrić.