Izbornik
Naslovnica Gradovi
Treba li vozačka?

Policija razjasnila dvojbe oko zakonskih obveza vlasnika električnih bicikala

električni bicikl
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
Električni bicikl ima elektromotor samo kao potporu vozaču prilikom vožnje, dok je moped motorno vozilo koje se pokreće isključivo snagom vlastitog motora, kažu iz policije

Električni bicikli, čini se, preplavljuju Osijek sve više pa je policija, zbog brojnih upita građana, javno pojasnila koje su zakonske obveze vlasnika električnih bicikala. Najčešće pitanja bila su, naime, vezana za registraciju vozila i vozačku dozvolu.

- Bicikl je definiran Zakona o sigurnosti prometa na cestama kao vozilo koje ima najmanje dva kotača i koje se pokreće isključivo snagom vozača ili koje je opremljeno pedalama i pomoćnim električnim motorom, čija najveća trajna snaga nije veća od 0,25 kW i koja se progresivno smanjuje do nule kad brzina dostigne 25 km/h, ili prije, ako vozač prestane pokretati pedale. Moped je, pak, definiran kao motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam benzinskog motora nije veći od 50 cmᶟ ili čija trajna snaga u slučaju elektromotora, ne prelazi 4 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 45 km na sat - razjašnjavaju u PU osječko-baranjskoj.

Kod električnih bicikala, dakle, trajna snaga motora ne smije premašivati navedenu vrijednost, a brzina 25 km na sat te moraju biti osim elektromotorom opremljeni i pedalama. Kod mopeda pak, snaga elektromotora može prelaziti vrijednosti propisane za bicikl, ali ne smije biti više od 4 kW, dok brzina ne smije biti veća od 45 km na sat. 

- Po tome, svako vozilo koje nije opremljeno pedalama, a ima elektromotor, smatra se mopedom, dok se vozila  koja su opremljena osim pedalama i elektromotorom, a trajna snaga takvog motora ili brzina prelaze navedene vrijednosti (0,25 kW i 25 km na sat) također se smatraju mopedom. Bitna razlika je u tome što električni bicikl ima elektromotor samo kao potporu vozaču prilikom vožnje, dok je moped motorno vozilo koje se pokreće isključivo snagom vlastitog motora - dodaju.

Mopede je, nadalje, nužno registrirati, za upravljanje njima treba imati najmanje 15 godina te vozačku dozvolu "AM" kategorije.

- Za električni bicikl ne postoje nikakve obveze u smislu registracije i posjedovanja vozačke dozvole, ali je propisana obvezna oprema za bicikle. Napominjemo i kako su se vozači bicikla (pa tako i električnog) dužni kretati biciklističkom trakom ili biciklističkom stazom, a gdje one nisu izgrađene dužni su se kretati uz krajnji desni rub prometne trake - ističe policija.

Postoje, zaključuju, i mnoge druge odredbe Europske unije koje reguliraju unos, ispitivanje i odobravanje, kao uvjete za puštanje u promet električnih vozila, te se za sva konkretna pitanja glede tehničkih karakteristika električnih vozila građani mogu obratiti i Centru za vozila Hrvatske, tj. stanicama za tehničke preglede vozila.