Izbornik
Naslovnica Gradovi Split
Izvannastavna aktivnost

Stranka Pametno traži uvođenje građanskog odgoja u Splitu

Marijana Puljak
Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
Marijana Puljak pojasnila je da je njihov prijedlog za uvođenjem građanskog odgoja u Splitu potaknut pozitivnim iskustvom u Rijeci, gdje je taj predmet uveden učenicima petih razreda u šest osnovnih škola, a rezultati pokazali da su učenici postali znatno aktivniji u lokalnoj zajednici

Stranka Pametno pozvala je u petak splitsku Gradsku upravu da od sljedeće školske godine u osnovne škole uvede građanski odgoj kao izvannastavna aktivnost, te zatražila da se u gradski proračun za 2018. godinu uvrste sredstva za tu namjenu.

- Pametno će prilikom razmatranja gradskog proračuna za 2018. godinu iznijeti detaljan plan i prijedlog financiranja građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti - rekla je predsjednica stranke Marijana Puljak na konferenciji za novinare.

Uvođenjem građanskog odgoja želi se učenike potaknuti na aktivizam i razvijanje tolerancije, te ih naučiti što je civilno društvo, a što izborni sustav i kako on funkcionira.

- U tom predmetu učenike bi se educiralo koje su ovlasti predsjednika/ce Republike, premijera i Sabora, te što je Gradsko vijeće -  objasnila je Puljak dodavši kako bi se učenike podučavalo poštivanju različitosti, poduzetništvu i volonterstvu, te kritičkom promišljanju i donošenju samostalnih odluka.

Pozitivna iskustva iz Rijeke

Pojasnila je da je njihov prijedlog za uvođenjem građanskog odgoja u Splitu potaknut pozitivnim iskustvom u Rijeci, gdje je taj predmet uveden učenicima petih razreda u šest osnovnih škola, a rezultati pokazali da su učenici postali znatno aktivniji u lokalnoj zajednici.

Predsjednica splitskog ogranka stranke Kristina Vidan istaknula je kako djeci treba omogućiti životna znanja i vještine poput poznavanja razlike između tekućeg i žiro računa, između kotarskih, lokalnih i nacionalnih izbora, te kome se trebaju obratiti ako dožive vršnjačko ili obiteljsko nasilje.

Podsjetila je na istraživanje iz 2015. godine koje je pokazalo kako čak 60 posto maturanata u Hrvatskoj ne zna što je diktatura, više od 25 posto ih ne zna tko je predsjednik Vlade, a 20 posto ne zna kako bi se mogao promijeniti Ustav. 

- To znači da je sustavno zanemarena edukacija pa imamo mlade generacije koje ne znaju svoja prava niti kako sudjelovati u društvenom životu - poručila je Vidan.