Izbornik
Naslovnica Gradovi Čakovec
Međunarodni festival u Čakovcu

'U Iranu 1200 ljudi studira karikaturu, a kod nas za nju nema mjesta u novinama'

Karikaturisti Damir Novak, Josip Toth i Milan Lekić
Foto: Ivica Beti
Damir Novak, najpoznatiji međimurski karikaturist i jedan od najnagrađivanijih u Hrvatskoj, uspio je animirati kolege iz čak 55 država da pošalju svoje crteže festival karikature

Čakovec je postao jedan od rijetkih gradova domaćina međunarodnog festivala karikature. Za to je najzaslužniji Damir Novak, najpoznatiji međimurski karikaturist i jedan od najnagrađivanijih u Hrvatskoj, koji je uspio animirati kolege iz čak 55 država da pošalju svoje crteže.

– Ideja je stara nekoliko godina, no trebalo je zatvoriti financijsku konstrukciju. Ako se već radi ozbiljan festival, treba ga napraviti kako treba. Odazvalo se 311 autora iz 55 država sa 655 radova. Još dvadesetak stiglo ih je nakon roka pa ih nismo mogli uvrstiti u program – kaže Novak, koji je bio i predsjednik stručnog žirija.

Natjecali su se umjetnici svjetskog glasa, od Andreja Popova iz Ukrajine do Darka Drljevića iz Crne Gore, koji ima više od 150 međunarodnih nagrada. Prvo mjesto i glavnu nagradu od 400 eura osvojio je Poljak Dariusz Dabrowski, drugo mjesto i 200 eura Fakhredin Dost Mohamad iz Irana, a treće i nagradu od 100 eura Ukrajinac Sergej Riabokon. Zadane su bile dvije teme, “Grad prijatelj djece” i “Plin u domaćinstvu”.

Karikatura nije na cijeni

– Nadam se da će iduće godine nagrade biti još i veće, što će dodatno podići razinu kvalitete festivala – dodaje Novak. Karikatura, tvrdi, u Hrvatskoj nije na cijeni pa je Hrvatsko društvo karikaturista, u kojem je član Izvršnog odbora, pokušava popularizirati upravo takvim festivalima i izložbama.

– Imamo autore koji su nagrađivani na svjetskim festivalima, no za njih nema mjesta u tiskovinama – razočaran je. Ukrajinci i Iranci danas su brojčano najjači u svijetu karikature.

– Iran je valjda jedina država u svijetu koja na akademiji ima smjer karikature s 1200 studenata. To je strašan broj – ističe Novak, kojeg žalosti što je na natječaj “Grad prijatelj djece” stiglo dosta karikatura s ratnim temama. Karikatura ponekad promijeni stavove političara što je, kaže, jako dobro, a negativne su strane ono što se dogodilo u Francuskoj s Charlie Hebdoom.

– Kod nas, nasreću, nema takvih slučajeva, tek pojedinačnih poziva nezadovoljnika koji bi cenzurirali. Nikad mi nije palo na pamet da napravim karikaturu s ciljem da nekog uvrijedim – otkriva Novak. Milan Lekić Lex, dopredsjednik HDK, iznosi podatak da od devedesetak članova isključivo od crtanja karikatura danas žive samo trojica. Ostalima je to sporedan posao ili hobi. On crta portretne karikature.

– Svi moramo priznati da imamo dobre i loše strane, i želimo ih vidjeti, a pogotovo onako kako nas drugi vide. Karikaturist je veliki intelektualac, pogotovo oni koji rade u dnevnim i tjednim novinama. Ne želimo nikoga uvrijediti, nego upozoriti na nešto što vidimo drukčije od ostalih – kaže Lekić.