Izbornik
Naslovnica Gradovi
Poražavajuće brojke

Ovim tempom Vukovaru će trebati 100 godina da se vrati na predratnu razinu

Gradonačelnik Ivan Penava
Foto: Branimir Bradarić
Govoreći o gospodarskoj situaciji u Vukovaru, gradonačelnik Ivan Penava naveo je kako će, uz sve napore, Vukovar trebati 100 godina da dođe na razinu prije Domovinskoga rata ako se nastavi ovim tempom

- Država treba odlučiti hoće li Vukovar nastaviti živjeti ili će umrijeti. Izuzetno sam zadovoljan naporima i pomacima koje je učinila lokalna samouprava, ali ako uz sve te napore nastavimo ovim tempom, Vukovar će trebati 100 godina da dođe na razinu prije Domovinskoga rata - rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava na današnjoj konferenciji za novinare pod nazivom 'Vukovar 25 godina kasnije – gospodarska situacija i perspektiva budućnosti'.

Govoreći o Vukovaru danas i moći grada od prije 25 godina, Penava je iznio podatke o broju zaposlenih, BDP-u… Prema tim podacima, Vukovar je prije rata imao više zaposlenih nego što danas ima stanovnika. Naime, prema službenim podacima u Vukovaru je 1990. godine bilo zaposleno 28.806 radnika dok prema popisu stanovništva iz 2011. godine u gradu živi 27.683 stanovnika.

Interesantan je podatak i kako je još 1989. godine Vukovar imao BDP od 9.300 $ dok je prosjek tadašnje Republike Hrvatske iznosio 8.155 $. Međutim, tijekom prošle godine BDP u Vukovaru iznosio je 4.488 $ ili 51 posto manje nego prije 25 godina, dok je hrvatski BDP narastao na 11.044 $. Penava je podsjetio i na ogromne ratne štete prema kojima su one izravne procijenjene na 9,5 milijardi kuna dok su one neizravne nekoliko puta veće.  Vukovarski gradonačelnik rekao je i kako ipak s optimizmom i vjerom gleda prema Vladi RH od koje se nada da će imati više snage i odlučnosti dovesti Vukovar na zasluženu razinu.

'Nemamo više vremena'

- Imali smo kontakte kao i uvijek. To je uglavnom bila deklarativna podrška, a realni pokazatelji govore kako jest i sve ostalo su dojmovi. Realne brojke su za Vukovar poražavajuće i zato apeliram na Vladu i ministre. Nama rezultati trebaju u sljedećih jednu do dvije godine. Sve preko toga bilo bi previše. Vukovar više nema toliko vremena - istaknuo je Penava.

Dodao je kako se više ne može trpjeti da je Vukovar toliko ovisan o državi, od stambenog fonda, preko prostora tvornice Borovo gdje su hale propale…

- Mi danas ne znamo niti koliko stanovnika imamo u gradu. I to puno govori. Ne znamo ništa. Radimo i na novom Zakonu o Vukovaru, ali i tu nam treba pomoć države i ruku u Saboru. Imamo upite za velike, značajne investicije, no tu nam je potrebna nacionalna razina, više sluha, više senzibiliteta. Vukovar nije samo jedan dan u godini, nego 365 dana - rekao je Penava.

Gradska pročelnica Sanja Tokić podsjetila je kako je u zadnje dvije godine na području grada otvoreno pet proizvodnih tvrtki s oko 300 zaposlenih kao i da postoji veliki interes za otvaranje novih pogona u Gospodarskoj zoni Vukovar. Rečeno je i kako tvornica za proizvodnju lijekova Yasenka ima ogroman potencijal kao i da je to tvrtka koja bi mogla postati 'vukovarska Pliva'.

 -Činimo krupne korake, ali ogorčen sam jer nakon četvrt stoljeća nema mjesta osmijesima, tapšanja po ramenu. Mi smo već 25 godina na prijelomnoj točki, ali sada je krajnji trenutak da država nešto učini. Pomoglo se infrastrukturno, ali u gospodarstvu nije učinjeno gotovo ništa. U takvim uvjetima bilo je iluzorno očekivati da se Vukovarci vrate. Nama trebaju nove Bate u Vukovaru. Uzmite Zagrebu 5 milijardi kuna i pustite ih da prežive. Nikada se neće oporaviti - rekao je Penava.