Izbornik
Naslovnica Gradovi
Neodgovorno ponašanje

Zbog rušenja proračuna Sinj ostaje bez 70 milijuna kuna

Kristina Križanac
Foto: Davor Puklavec/Pixsell
Novcem iz Europske unije financirao bi se projekt Sinj u sridu, ali ga Vladin povjerenik neće moći provoditi prije novih lokalnih izbora

Rušenje gradskog proračuna u Sinju dovest će u pitanje realizaciju projekta “Sinj u sridu”, vrijednog više od 70 milijuna kuna, za koji je novac osiguran kroz fondove EU. U pitanje će doći i drugi proračunom planirani projekti, poput pročišćivača otpadnih voda, gradnje kanalizacijskog sustava Brnaze i Glavice, sanaciju deponija Mojanka, završetak gradnje jedine gradske sportske dvorane, dječjeg vrtića u Turjacima...

Tvrde to iz vladajuće Nezavisne liste Stipislava Jadrijevića,čija gradonačelnica Kristina Križanac glavnog krivca vidi u novom vodstvu sinjskog SDP-a. Vijećnici te stranke u Sinju su u proteklih osam godina s Nezavisnom listom Stipislava Jadrijevića činili većinu u Gradskom vijeću, no otkako je organizaciju preuzeo novi predsjednik Ante Milanović, zauzeli su oporbene pozicije.

Dvoje otkazalo poslušnost

Ovaj put odlučili su ne podržati gradski proračun, no na glasovanju u ponedjeljak dvoje SDP-ovih vijećnika otkazalo je poslušnost stranci i diglo ruku za proračun. Naputak stranke poslušao je jedini Jerko Trboglav-Breko, koji je uz oporbenu Nezavisnu listu Mire Bulja i HDZ glasovao protiv proračuna. Njegov glas bio je odlučujući pa je grad ostao bez proračuna za iduću godinu.

Vladajući nisu željeli predložiti privremeno financiranje, što znači da će Sinj, umjesto gradonačelnice, do lokalnih izbora u svibnju voditi povjerenik kojega će imenovati Vlada. S obzirom na to da su ovlasti povjerenika svedene na tehničke, odnosno na “održavanje hladnog pogona”, nemoguće je očekivati pokretanje projekata koji su bili predviđeni proračunom, objašnjavaju vladajući.

Ante Milanović, međutim, odbija takvo tumačenje. Kao ključni razlog odbijanja proračuna navodi sedam milijuna kuna veće troškove gradnje sportske dvorane. Objašnjenje da je nakon propasti tvrtke izvođača radova bilo nužno ponoviti javni poziv te da je grad umjesto “gole dvorane” ugovorio da se ona u potpunosti opremi te da se uz nju izgrade i dječje igralište i atomsko sklonište Milanović ne prihvaća.

Tvrdi da je prvi sklopljeni ugovor s izvođačem radova imao klauzulu “ključ u ruke” te da je rast troškova neopravdan. Traži da se jasno utvrdi tko je za to odgovoran, a ljut je na dvoje SDP-ovih vijećnika Stipu Jadrijevića Cvrlju i Natašu Poparić, koji su, unatoč stavu gradskog SDP-a, podržali proračun.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Čekanje do lokalnih izbora

– To je šamar nama u gradskoj organizaciji, ali i cijelom SDP-u, od dvoje ljudi koji su godinama bili samo dizači ruku za Jandrijevićevu listu – kaže Milanović. Potvrdio je i kako je gradski SDP razmišljao o disciplinskom postupku protiv dvoje vijećnika, no zaključeno je kako to ne mogu provesti jer je Poparić članica Glavnog odbora stranke na nacionalnoj razini i samo to tijelo može pokrenuti postupak njezina isključenja. Tvrdnju gradonačelnice da pad proračuna dovodi u pitanje pripremljene projekte Milanović odbija kao “pritisak na javnost i vijećnike da se izglasa proračun”.

I Mostov Miro Bulj uvjeren je da neizglasavanje proračuna ne može dovesti u pitanje realizaciju projekta “Sinj u sridu”.

– Pozivam vladajuće da ne politiziraju taj projekt, jer ga upravo tako mogu dovesti u pitanje. Ne budu li zloupotrebljavali svoje pozicije i ako puste gradske službe da do izbora nove gradske vlasti u svibnju rade na pripremi projektne dokumentacije, sve će se stići realizirati do kraja godine – uvjeren je Bulj.

Suprotnog je stava Nataša Poparić, koju ne zabrinjavaju poruke iz SDP-a da bi je trebalo isključiti iz stranke. Tvrdi da je odluku da će podržati proračun donijela jer je “prije svega Sinjanka, a onda SDP-ovka”.

– Divim se svim ljudima koji su tako olako digli ruku protiv proračuna, a pritom nisu htjeli decidirano odgovoriti na pitanje hoće li se projekt “Sinj u sridu” moći provesti bez proračuna – kazala nam je Poparić. Tumači da će čitav projekt morati čekati lokalne izbore i uspostavu nove vlasti, što može potrajati i do kolovoza.