Izbornik
Naslovnica Županije Bjelovarsko-bilogorska
Dvodnevni okrugli stol

Oslobodilačke akcije u zapadnoj Slavoniji moraju dobiti zasluženo mjesto u hrvatskoj povijesti

Drugi dan okruglog stola o Domovinskom ratu
1/10
Foto: Damir Špehar/PIXSELL
Nakon okruglog stola u planu je izdati i publikacija vezanu uz isti, ali i uvesti tu lekciju u vojnu literaturi Hrvatskog vojnog učilišta za mlade

Na okruglom stolu u ŠRC-u 'Kukavica' u blizini Bjelovara okupilo se stotinu sudionika koji su složni u zaključku da oslobodilačke akcije u zapadnoj Slavoniji 1991. godine moraju dobiti zasluženo mjesto u hrvatskoj povijesti kao prve takve u Domovinskom ratu.    

Naime, okrugli stol održan je na inicijativu Ministarstva obrane, Glavnog stožera oružanih snaga RH i Hrvatskog vojnog učilišta te Kriznih štabovi iz ratne 1991. godine, a svoju potporu dali su i Predsjednica Republike Hrvatske, Ministarstvo unutarnjih poslova te Ministarstvo hrvatskih branitelja. Potporu okruglom stolu dala je i Bjelovarsko-bilogorska županija koja je ujedno bila i domaćin događaja.

Okrugli stol 'Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991. godine' Znanstvenici i zapovjednici na okruglom stolu Ratna lekcija iz zapadne Slavonije

Cilj dvodnevnog okruglog stola bio je rasvijetliti činjenice i podrobnije upoznati javnost s događanjima iz Domovinskog rata, a vezanim uz prve oslobodilačke operacije u Domovinskom ratu „Otkos 10“, „Orkan 91“ i „Papuk 91“, zahvaljujući kojima je oslobođeno preko 2200 četvornih kilometara hrvatskog prostora, točnije 130 sela i zaseoka.

- Veseli me što je inicijativa naišla na široku potporu, Vlade RH, Ministarstva branitelja, predsjednice i svih onih koji su vezani uz Domovinski rat. Ovo je skup svih onih koji mogu pričati o tom sudbinskom trenutku za čitavu Hrvatsku, a ne samo za naš kraj - istaknuo je župan Damir Bajs. Bjelovarsko-bilogorska županija bila je tada okupirana te su spomenute akcije oslobodile naš kraj, ali i mnoge druge obližnje prostori, napominje, te smatra kako je iznimno bitno da se sam okrugli stol održao na tom području. 

- Želimo da javnost dozna pravu istinu, koja će ući u vojnu literaturu kako bi mladi naraštaji na Hrvatskom vojnom učilištu izučavali ovaj dio povijesti Domovinskog rata i onoga što se događalo tijekom 1991. godine - rekao je. 

Također, osobito vrijednim drži činjenicu da će nakon održavanja okruglog stola biti izdana publikacija koja će nositi naziv "Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991." Tako će, smatra, ono što su učinili ostati zapisano za budućnost uz valoriziranje događanja iz 1991. godine, Domovinskog rata na ovim prostorima i vrednovanje tih događanja u novijoj hrvatskoj povijesti.

Okrugli stol otvorio je zamjenik načelnika Oružanih snaga RH, general pukovnik Drago Matanović koji je također izrazio zadovoljstvo temom okrugloga stola. Naglasio je kako je riječ o značajnim temama koje je potrebno konkretizirati, a ono o čemu se razgovaralo ta dva dana smatra trenucima koje su podigle moral i pobjednički duh Hrvata i hrvatske vojske. S njima se složio i stožerni general, prvi načelnik Glavnoga stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, Anton Tus koji je istaknuo kako je sjeverozapadna Hrvatska učinila ogroman korak u daljnjem tijeku rata. 

- Zapadna je Slavonija bila primjer kako se u vrijeme kada oružane snage još nisu bile postavljenje, našlo rješenje te se prekinulo agresora u njegovim namjerama. Sjeverozapadna Hrvatska učinila je ogroman korak i potaknula ostalu obranu u čitavoj Hrvatskoj - kazao je Tus.

Među uzvanicima našao se i izaslanik predsjednice, umirovljeni general Mile Ćuk koji ovaj dvodnevni okrugli stol vidi kao prigodu za buduća istraživanja, ali i kao tešku zadaću otkrivanja najsitnijih detalja i događaja iz 1991. godine.

- Pozdravljam znanstveni pristup ovoj temi, jer riječ je o trnovitom putu punom kontradiktornih izjava. Vjerujem kako će simbioza znanosti i struke doći do prave istine – ističe Ćuk. Povjesničar Ante Nazor koji ovaj okrugli stol vidi kao krunu dugog istraživanja oslobodilačkih akcija o kojima će se i govoriti. Osloboditi ovako veliko područje, kaže, vrijedno je ponosa, naročito jer se vojna snaga stvarala iz ničega. Za povjesničare, tvrdi, ovakvi okrugli stolovi znače puno te su iznimno važni kako bi ustvrdilo što se točno dogodilo.

Nakon okruglog stola u planu je izdati i publikacija vezanu uz isti, ali i uvesti tu lekciju u vojnu literaturi Hrvatskog vojnog učilišta za mlade. Osim što je od samih akcija prošlo 27 godina, od početka inicijative valoriziranja zapadne Slavonije prošlo je deset godina te svi sudionici ovaj okrugli stol vide kao pozitivan rezultat u kristaliziranju činjenica početka Domovinskog rata. 

Lovas posljednji ispraćaj Lovas Mjesto jednog od najvećih stradanja u Domovinskom ratu