Izbornik
Naslovnica Županije Sisačko-moslavačka
Park prirode Lonjsko polje

Netaknuta priroda u kombinaciji s tradicijskim graditeljstvom mamac za turiste

Park prirode Lonjsko polje
1/9
Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Jednodnevni turisti su uglavnom domaći, a od onih koji borave više dana 95 posto su stranci. Najviše je Francuza i Nijemaca

Park prirode Lonjsko polje jedini je Park prirode koji se nalazi u Sisačko-moslavačkoj županiji, prostire se na 50.650 hektara i zahvaća područje šest gradova i općina – Sisak, Kutina, Popovača, Lipovljani, Novska i Jasenovac. Najveći dio površine pokrivaju nizinske poplavne šume, a najznačajniji su, u ekološkom pogledu, ornitološki rezervati te prirodna mrijestilišta riba. Uz očuvanje i zaštitu prirode bitna djelatnost Parka prirode je turizam.

Netaknuta priroda, u kombinaciji s tradicijskim graditeljstvom te ukusnom autohtonom kuhinjom i kvalitetnim vinima, privlače godišnje između 12.000 i 15.000 posjetitelja u Lonjsko polje. Jednodnevni turisti su uglavnom domaći, a od onih koji borave više dana 95 posto su stranci. Najviše je Francuza i Nijemaca.

Park prirode nudi brojne ture za obilazak Lonjskog polja, među kojima je mnoštvo edukativnih. Tako se može obići Krapje, selo graditeljske baštine i naučiti više o tradicijskoj posavskoj arhitekturi, drugi program nudi priču o bijeloj rodi kojih se u parku gnijezdi stotinjak parova, a najviše u Čigoču – europskom selu roda.

U širem području Parka prirode gnijezdi se čak 400-tinjak parova roda. Edukacijski program obuhvaća i upoznavanje s vodozemcima Lonjskog polja, među kojima ima i ugroženih vrsta, kao i upoznavanje s posavskim konjem, lokalnom pasminom. Posebna izletnička ruta vodi posjetitelje do kosca, ugrožene ptice čiji se program zaštite intenzivno provodi u Lonjskom polju, a još nekoliko programa nudi promatranje ptica – granu turizma od kojih u Parku prirode puno očekuju.

- Želimo razvijati birdwatching – promatranje ptica. Imamo ornitološke rezervate Krapje Đol, prvi ornitološki rezervat u Hrvatskoj zaštićen 1963. godine, i Rakita koji privlače brojne promatrače iz Europe. Promatrači ptica dolaze jako organizirani, s puno informacija i ciljano, znaju koje se ptice kod nas gnijezde i kada, a spremni su satima mirno čekati da vide i snime određenu pticu. Zna se dogoditi da iz Švedske dođu u Lonjsko polje samo da vide žličarku, naš zaštitni znak, i vrlo rijetku pticu. Kod nas se gnijezdi oko 90 do 140 parova žličarki, što je oko 10% populacije žličarki iz cijele Europe – kazuje Edvard Bogović iz Parka prirode.

Cikloturizam i vožnja turističkim brodovima

Ističe kako se Park ponosi i još jednom rijetkom pticom - orlom štekavcem, najvećom europskom pticom grabljivicom čijih se 15 % hrvatske populacije gnijezdi na području parka prirode Lonjskog polja dok je na njihovom području i veći broj rijetkih crnih roda. Ukupno je u Parku prirode Lonjsko polje zabilježeno 250 ptičjih vrsta (od čega ih se gnijezdi 160-170 vrsta). Od toga su 113 vrsta ptica koje ovdje obitavaju ugrožene na nacionalnom nivou, a 79 vrsta je ugroženo na europskom nivou.

Drugi segment turizma od kojeg puno očekuju je cikloturizam. Brojne bicikliste se svakodnevno vidi u Lonjskom polju. Uglavnom su to individualni turisti, ali poznate su i biciklijade koje prolaze ovim područjem nekoliko puta godišnje.

- Potencijal je ovdje velik, lagan je teren za rekreativce. Imamo oko 330 km biciklističkih ruta lokalnim cestama. Malo je automobila, slab je promet te se vrlo ugodno voziti kroz Lonjsko polje. Mi ćemo i dalje ulagati u turističku infrastrukturu, tj. signalizaciju, a s Hrvatskim vodama želimo sve nasipe koji kilometrima okružuju Lonjsko polje urediti za bicikliste. Tako da im vožnja bude uz Savu s jedne strane, a retencija Lonjsko polje na drugoj strani - kazuje o planovima ravnatelj Parka prirode Lonjsko polje Ivor Stanivuković.

Park prirode iznajmljuje svoje kanue i bicikle, a nudi vožnju i u većim turističkim brodovima. Na području Parka prirode postoje tri vrijedne etno zbirke - obitelj Sučić u Čigoču, Ravlić u Mužilovčici i Palaić u Krapju. Od smještajnih kapaciteta postoji kampiralište kod obitelji Barić u Čigoču, kamp kod obitelji Božić u Lonji te nedavno otvoreni auto kamp u Osekovu kod obitelji Bistrički. Na nekoliko mjesta mogu se probati i autohtona jela.

U Parku prirode tijekom godine se odvijaju brojne turističke manifestacije. Počinju u veljači uz Dan močvara kada se program "Budućnost na rubu močvara" održava u selima na rubu Lonjskog polja s moslavačke strane, nastavlja se Danima Donje Posavine u Kratečkom te Lonja bike tourom na kojem je ove godine sudjelovalo 350 biciklista. U lipnju je Dan sela roda Čigoć, nako čega slijede Repušnički susreti te rujanski Dani graditeljske baštine u Krapju. U listopadu je Festival gljiva.