Izbornik
Naslovnica Županije Brodsko-posavska
Dokumentarac o Malenoj i Klepetanu

Njihovu priču prikazao je i BBC, a u 15 godina ljubavi dobili su 54 ptića

Malena i Klepetan
1/6
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
“Ljubav roda na daljinu” zove se dokumentarni film koji je jučer prikazan, a zabilježio je jednu od najljepših ljubavnih priča životinjskog svijeta

Dva tjedna kasnije nego što je to uobičajeno, Klepetan se vratio svojoj Malenoj, a najljepša ljubavna priča životinjskog svijeta dobila je svoj petnaesti nastavak. Dogodilo se to 12. travnja u poslijepodnevnim satima.

Podsjetimo, rodan se nekada u gnijezdo svoje rode slomljena krila na krovu Područne osnovne škole u Brodskom Varošu redovito vraćao 24. ožujka. Posljednjih godina znao je malo kasniti, ali nikada nije došao poslije 30. ožujka. Kako je riječ o ptici staroj tridesetak godina, mnogi su mislili da je uginuo. Umirovljeni domar Stjepan Vokić, koji skrbi o rodama, prisjetio se kako se Klepetan i lani vratio vrlo umoran i nakon dolaska samo upao u gnijezdo. Već se bio pomirio s gubitkom. Sreća je bila utoliko veća kada ga je nakon svog tog iščekivanja i strepnje napokon ugledao.

– Klepetan se vratio u dosta dobrom stanju. Začudo, ove godine nije bio ni toliko prljav. Samo je bio jako gladan. Već prvi dan kad je stigao pojeo je kilogram i pol šunke i mnogo ribe – kaže Stipa.

Ranili je talijanski krivolovci

Priča o dirljivom odnosu dviju roda odavno je prešla granice Hrvatske, a dokumentarac o njima pod nazivom “Ljubav roda na daljinu” jučer je prikazan i na BBC-u. Britanski su novinari na YouTubeu vidjeli HTV-ovu reportažu o Malenoj i Klepetanu i odlučili snimiti film. A sve je počelo još 1993., kada je Stipa na obližnjim Jasinjskim ribnjacima pronašao rodu slomljenog krila koju su ranili talijanski krivolovci. Trebala je odletjeti za Afriku, ali nije mogla, pa ju je uzeo k sebi. Dao joj je ime Malena.

Nekoliko godina poslije, u Malenin je život ušao jedan rodan s kojim je othranila petero mladih. Dvije godine joj se vraćao, ali treći put ne, pa je jednu godinu bila sama. A onda se, 2002., pojavio Klepetan. Malena ga je odmah prihvatila i rodila se velika ljubav. Klepetan joj se vraća svake godine, unatoč brojnim izazovima u njihovu odnosu. Na put u 13 tisuća km udaljenu Južnu Afriku redovito odlazi 28. kolovoza, a Malena ga ispraća tužnim pogledom, ostaje sama i počinje brojiti dane do povratka.

- Kada se Klepetan prvi put pojavio, nisam mogao ni pretpostaviti da će njihova ljubav potrajati toliko dugo. Napravio sam joj gnijezdo na krovu jer je one godine kada je ostala bez partnera bila jako nisko, blizu zemlje. Druge su je rode lakše primjećivale, pa je već nagodinu oko njezina gnijezda oblijetalo njih nekoliko. Međutim, ona je izabrala Klepetana – kaže Stipa.

Raspoložen za borbu

Klepetan je ove godine došao umoran, ali raspoložen za borbu. Odmah se žestoko potukao s mužjakom koji je zauzeo njegovo mjesto. Porazbijao je jaja, razrušio cijelo gnijezdo i svima pokazao tko je gazda. Oprostio je Malenoj i već imaju petero svojih jaja. Malena i Klepetan do sada su na svijet donijeli 54 mala ptića. Poznatog ornitologa Nenada Šetinu nije iznenadilo Klepetanovo kašnjenje.

Ptica je, kaže, sigurno bila umorna, a moguće je da je na putu naletjela na loše vrijeme, pa je stajala češće nego obično. Naime, ptice selice ne prelete cijeli put u jednom potezu, čak ni za mjesec dana, nego idu postupno i zadržavaju se tamo gdje ima hrane. Prema njegovim riječima, bijele rode u prosjeku žive 16,5 godina. Najstarija prestenovana živjela je 39 godina, ali u zatočeništvu mogu živjeti i dulje.

– Samo manji broj ptičjih vrsta, među kojima i rode, pokazuje vjernost svom partneru. Klepetan je vjeran mjestu za gniježđenje i partneru, ali ako ugine on ili Malena, preživjeli bi se partner zbog nagona za razmnožavanjem nastojao spariti s drugim – rekao je Šetina.