Izbornik
Naslovnica Županije Vukovarsko-srijemska
Potpredsjednik Demokratskog saveza Srba Srđan Milaković:

'Pobijedio sam zbog bahatosti SDSS-a, Pupovac više ne kontrolira Vukovar'

Srđan Milaković
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
DSS ima i dva vijećnika u Gradskom vijeću. Više mi nitko ne može osporiti legitimitet predstavnika Srba, kaže Srđan Milaković

Uz niz pozitivnih ili negativnih iznenađenja nedavnih lokalnih izbora rezultat Srđana Milakovića u Vukovaru svakako je odjeknuo u cijeloj Hrvatskoj. Milaković, koji je i potpredsjednik Demokratskog saveza Srba (DSS), pobijedio je u utrci za dogradonačelnika Vukovara iz redova srpske nacionalne manjine, a njegova lista osvojila je dva mjesta u Gradskom vijeću. Milaković je glavni “krivac” što SDSS prvi put od mirne reintegracije neće imati dogradonačelnika iz svojih redova.

Što mislite o svojem izbornom rezultatu?

Izuzetno smo zadovoljni. Ovaj je rezultat ne samo naša velika pobjeda, nego može izuzetno puno značiti i za budućnost. Za Srbe u Hrvatskoj očekujem da će ovaj naš rezultat imati veliki efekt u politici u Hrvatskoj i biti pokazatelj mnogim drugima da se može do pobjede protiv onih za koje se smatralo da su nepobjedivi.

Što vas je dovelo do pobjede na izborima u Vukovaru?

Rad proteklih godina, ali i prepoznatljivost među ljudima. Govorio sam o raznim temama dok su drugi šutjeli, ostao vjerodostojan i radio na terenu. Uz minimalna sredstva proveli smo kvalitetnu izbornu kampanju. Pomogao mi je puno i SDSS svojom bahatošću, jer nije slušao puls naroda, nije bio među svojim biračima, loše je kadrovirao. Postoje političke granice u takvom “silovanju” kao i političke granice moći, što se pokazalo upravo u Vukovaru na ovim izborima. A SDSS najjaču podružnicu ima upravo u Vukovaru. Nositelj liste za Gradsko vijeće bio Vojislav Stanimirović.

Kakva je budućnost SDSS-a?

Pred SDSS-om su velike promjene. Morat će se više okrenuti ljudima, slušati njihove potrebe, ali i biti s njima. Najodgovorniji je za sve to što se događa vrh stranke, Vojislav Stanimirović i Milorad Pupovac. O Stanimirovićevu odlasku s mjesta predsjednika već se neko vrijeme govori, a rezultat na izborima to bi mogao samo ubrzati. Tada će vjerojatno i službeno prvi čovjek SDSS-a postati Pupovac.

Što će to značiti za SDSS?

Pupovac neće moći kontrolirati istok gdje je SDSS i najjači. To će u konačnici dovesti i do slabljenja utjecaja SDSS-a.

Što mislite o koaliciji HDZ – HNS sklopljenoj na razini države?

To je neprincipijelna koalicija kojoj je cilj sačuvati vlast HDZ-u i da HNS opet participira u vlasti. Ta koalicija pokazuje i da su se razlike između političkih stranaka istopile, da svatko zastupa svašta. Sve to i dalje diskreditira politiku, političare, institucije... Stabilnost države, kako su to predstavljali i iz HDZ-a i iz HNS-a, sigurno nije bila isključivi razlog koalicije.

Kakav je danas položaj Srba u Vukovaru?

Srbi su marginalizirana zajednica iako čine trećinu stanovništva Vukovara. Izgubili su nadu u bolje sutra, bez prilike su da pokažu što i koliko mogu. To su stvari koje želim promijeniti. Nitko ništa ne traži na lijepe oči i zbog manjinskih prava, nego da im se da ista prilika kao i drugima. To bi bilo dobro i za grad. Srbi teže mogu do posla, brojni zakoni u praksi ne funkcioniraju… I dalje postoje i određeni strahovi kod ljudi. Tu je i pitanje stambene problematike, položaj vrtića, status škola, raznih udruženja… Svi su ti problemi u drugim dijelovima Hrvatske još izraženiji, a često i teži.

Najavljivali ste promjene...

Pobjedom na izborima i time što DSS ima i dva vijećnika u Gradskom vijeću dobit ću veći prostor za djelovanje. Sada mi više nitko ne može osporiti legitimitet kao izabranog predstavnika Srba. Radit ću na poboljšanju prava za Srbe, ali i sve ostale građane. Očekujem i bolje odnose s gradonačelnikom Ivanom Penavom. Moramo govoriti o problemima srpske zajednice jer se samo tako oni mogu i riješiti.

Kako gledate na pitanje dvojezičnih ploča u Vukovaru?

Ostajem dosljedan svojoj politici i stavovima oko dvojezičnosti. To je pravo zakonski osnovano što je potvrdio i Popis stanovništva iz 2011. Spreman sam objediniti sve relevantne političke i druge društvene subjekte u zajednici kako bi se razgovaralo o tome. Nikakve političke trgovine oko tih stvari ne smije biti.

Zamjera vam se da do sada niste bili dio kolone sjećanja 18. studenoga?

Moje sudjelovanje u koloni ili odlazak na groblje ne znači i da ne suosjećam sa stradalima u ratu. Odlazak u kolonu ne doživljavam kao akt pobjede, nego dobročinstva. To je jedna od stvari na koju se ne treba gledati isključivo i nije središnja stvar u komunikaciji dviju zajednica. Tu je i priča o ratnom stradanju Srba. Sve to treba usporedo rješavati i ne smije biti prepreka normalnom životu građana. Moramo sjesti za stol...

Koliko Srba živi u Vukovaru?

Prema posljednjem popisu više od 34 posto Srba živjelo je u Vukovaru. Koliko ih je danas, ne znam jer odlaze svi, i Srbi i Hrvati. Je li to i dalje gotovo 35 posto ili neka druga brojka, manje je važno. Srbi su ovdje izvorni narod i donijeli su i napravili puno dobrih stvari.

Kakva je daljnja budućnost DSS-a?

DSS raste i razvija se. U Gradskom vijeću Vukovara po dva vijećnika imat ćemo mi i SDSS s time da DSS ima i dogradonačelnika. Osvojili smo i dva mjesta dožupana, nekoliko zamjenika načelnika i 20-ak vijećnika.