Izbornik
Naslovnica Županije Istarska
U Istri zadovoljni Vladinom odlukom u Cimosu:

'Sačuvano je gotovo 1.100 radnih mjesta u Buzetu, Roču i Labinu'

Valter Flego Istarska županija
Foto: Istarska županija
IDS-ov saborski zastupnik Boris Miletić, istarski župan Valter Flego i buzetski gradonačelnik Siniša Žulić, u četvrtak su na konferenciji za novinare izrazili zadovoljstvo Vladinom odlukom o Cimosu naglašavajući kako će ona sačuvati tu važnu tvrtku i radna mjesta

- To znači da je sačuvano gotovo 1.100 radnih mjesta u Buzetu, Roču i Labinu, da su otvorena vrata za buduća ulaganja, investicije i realizaciju novih projekata", kazao je Flego zahvalivši Vladi što je donijela odluku o načinu podmirenja i potraživanja od Cimosa.

Time, dodao je, "nakon dvadeset godina neizvjesnost neće više stanovati u Cimosu, niti će biti nadvijena nad Buzetom, Ročom i Labinom te nad Istrom u cjelini".

Ocijenivši Vladinu odluku zdravorazumskom, saborski zastupnik Boris Miletić kazao je kako gotovo 28 posto radne snage na području Buzeta radi u Cimosu. On vjeruje kako je opstanak i razvoj tvrtke od nemjerljivog značaja.   

Realizacija novih investicija

Po riječima buzetskog gradonačelnika Siniše Žulića, odluka Vlade ne znači samo zadržavanje više od tisuću radnih mjesta u Istri, već i realizaciju novih investicija.

"Privatizacija Cimosa bila je nužna i neophodna kako bi se privuklo nove kupce, ali i nove poslove za tvrtku, a prema podacima Uprave Cimosa do kraja godine trebalo bi se realizirati još oko 70 milijuna eura novih poslova i otvoriti oko 180 novih radnih mjesta", poručio je Žulić.

Dodao je kako je siguran da će vodstvo Cimosa znati iskoristiti priliku. Ovo je jamstvo, smatra on, da će Cimos i dalje, uz brodogradilište Uljanik, biti jedan od lidera gospodarskog razvoja regije.

Vlada je u četvrtak donijela odluku o načinu podmirenje potraživanja od slovenskog Cimosa, prema kojoj će slovensko Društvo za upravljanje imovinom banaka (DUTB) prodati potraživanja od Cimosa i u hrvatski proračun uplatiti 7 milijuna eura. Odlukom se osigurava zadržavanje postojećih radnih mjesta, kao i proizvodnje u Cimosovoj tvornici u Labinu minimalno dvije godine.

Riječ je o potraživanju starom 21 godinu na temelju kredita od 20 milijuna eura Riječke banke koja ga nije uspjela naplatiti. Vladina odluka trebala bi omogućiti da se prodaja Cimosa čiji su glavni dioničari država i banke vjerovnice talijanskom fondu Palladio Finanziaria iz Vicenze nastavi i zaključi.