Izbornik
Naslovnica Županije Međimurska
Razna tumačenja

Problemi s odštetama: srna bi lovačko društvo mogla odvesti u stečaj

Maketa srne na cesti
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
Lovačko društvo Hodošan morat će platiti 31.164 kuna za štetu na vozilu na koje je naletjela srna i još 11.000 kuna troškova

Lovačko društvo Fazan iz Hodošana u Međimurskoj županiji morat će platiti 31.164 kuna odštete mještaninu koji je 16, srpnja 2012. na kolniku državne ceste između Hodošana i Svetog Jurja u Trnju osobnim automobilom udario u srnu koja je iskočila iz kukuruzišta i počela pretrčavati kolnik. Srna je pobjegla ili, kako bi se to policijskim rječnikom reklo, udaljila se s mjesta nesreće.

Nalet se dogodio na području lovišta kojim kao lovoovlaštenik gospodari Fazan, a Općinski sud u Čakovcu smatra da je to lovačko društvo odgovorno po načelu objektivne odgovornosti. Nije utvrđeno prekoračenje brzine, vozač nije bio pijan, vozio je oko 60 kilometara na sat, pa je Sud utvrdio da nije kriv za nastanak štete.

Prema obrazloženju te nepravomoćne presude, na koju će se lovci žaliti, divljač na cesti predstavlja "opasnu stvar", a za štetu nastalu od opasne stvari odgovara se po principu objektivne odgovornosti sukladno Zakonu o obveznim odnosima. Iako cesta nije dio lovišta, istrčala je iz njega. Uz odštetu, lovci moraju pokriti i 11.000 kuna troškova parnice.

- Ako ta presuda postane pravomoćna, to za nas znači stečaj! - kaže Miroslav Vlašić, predsjednik Fazana, udruge s tridesetak članova. Odštetu bi lovci morali platiti sami jer nemaju osiguranje koje bi ih, kaže, inicijalno stajalo i do 100.000 kuna.

Neujednačene sudske presude

- Nema lovnog turizma, ne plaća se redovito članarina pa ne znam otkud nama toliko novca? Trebalo bi se napokon na razini države riješiti problem oko utvrđivanja odgovornosti za štetu - ističe Vlašić.

Slične probleme imaju lovci diljem Hrvatske jer postoje različita tumačenja, pa i neujednačene sudske presude, o tome tko bi morao pokriti štetu na volizima, ali i ukloniti uginulu divljač s ceste. U Policijskoj upravi varaždinskoj prije nekoliko dana održan je na poticaj Područnog ureda za zaštitu i spašavanje sastanak o problemima zbog različitih tumačenja zakonskih obaveza o zbrinjavanju stradale divljači na cestama. Od svibnja 2016. godine, pozivajući se na Zakon o lovstvu i naputak Hrvatskog lovačkog saveza, lovačka društva više ne preuzimaju stradalu divljač jer se boje da će onaj tko je preuzme, morati i platiti štetu na vozilu.

U MUP-u smatraju da je obveza uklanjanja divljači na upraviteljima cesta, dakle cestarskim tvrtkama, a na nerazvrstanim cestama na jedinicama lokalne samouprave. No, jedno je poduzeće za ceste nakon nedavnog naleta vozila na divljač između Štefanca i Male Subotice u Međimurju poslalo dopis o uklanjanju lešine na dvije adrese - lovcima i općini. Pa tko će prije. U Lovačkom savezu Međimurske županije napominju da vlasništvo nad divljači i odgovornost za štetu još nije do kraja razjašnjeno. Lovci smatraju da je odgovornost, ako nije kriv sam vozač, na onome tko upravlja cestom. U Hrvatskom lovačkom savezu kažu da je divljač dobro od državnog interesa koje ima njezinu zaštitu, a javne ceste su javno dobro u državnom vlasništvu.