Izbornik
Naslovnica Županije Karlovačka
Uspjeh u Kamanju

U najmlađoj općini do najviše novca iz EU: uredili ceste, vrtiće i domove

Općina Kamanje
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Općina Kamanje najmlađa je i jedna od najmanjih općina u Karlovačkoj županiji sa samo 1200 stanovnika, ali poznata po tome što je 2007. povukla najviše novca iz fondova EU, čak milijun eura, što je najviše po broju stanovnika u općini u cijeloj Europskoj uniji

Od 112 prijavljenih projekata za sufinanciranje novcem EU, Odbor za praćenje programa suradnje interreg VA SI-HR, odobrio je njih 12. Među odobrenim projektima je i projekt “Misterion”, koji je prijavila općina Kamanje s partnerima; općinom Semič u Sloveniji i gradom Metlikom, ukupne vrijednosti 1,7 milijuna eura.

– Za aktivnosti na području općine Kamanje dobili smo tim projektom 390.000 eura. Tim ćemo novcem provesti arheološka istraživanja špilje Vrlovke i njezine okoline te urediti i opremiti arheološki park, digitalizirati nalaze i omogućiti njihovu hologramsku prezentaciju. Dakle, gradimo budućnost na jedinstvenoj špilji Vrlovki, najvećem turističkom adutu Kamanja – kazao je Damir Mateljan, načelnik Kamanja, koji je i na nedavnim izborima mandat osvojio s uvjerljivih 77 posto glasova birača.

Općina Kamanje najmlađa je i jedna od najmanjih općina u Karlovačkoj županiji sa samo 1200 stanovnika, ali poznata po tome što je 2007. povukla najviše novca iz fondova EU, čak milijun eura, što je najviše po broju stanovnika u općini u cijeloj Europskoj uniji. Proračun im je od 2007., kada je iznosio 800.000 kuna, narastao na više od tri milijuna kuna. U to je vrijeme Kamanje iz EU privuklo više novca od Karlovca.

– Proračun je porastao zbog većeg udjela od poreza na dohodak, jer smo općina 2. kategorije razvijenosti, ali još više zbog većeg udjela od poreza na dobit. To pokazuje da tvrtke i obrti u Kamanju dobro posluju – rekao je svojedobno Damir Mateljan i dodao kako je u općini 40-ak obrta te više od 400 radnih mjesta u gospodarstvu; od većih tvrtki poput Uniwelda, u kojem strojeve proizvodi 200 djelatnika, preko Pletiksa, u kojem radi oko 150 ljudi, do niza manjih obrta koje su mještani počeli otvarati 90-ih godina nakon što su u ratu ostajali bez posla u slovenskim tvrtkama.

Gotovo deset milijuna kuna koje je općina do sada dobila iz EU uloženo je u infrastrukturu; od uređenja cesta, domova, imaju prvi vrtić na principu javno-privatnog partnerstva, a uređeno je i središte općine.