Izbornik
Naslovnica Županije Varaždinska
Inicijativa "Najmanji među nama"

U Varaždinu će se uređivati grobno mjesto za pobačenu djecu

groblje Varaždin
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
U Vinkovcima je prije dvije godine uređena prva takva grobnica u Hrvatskoj

U Varaždinu je pokrenuta inicijativa da se uredi grobno mjesto za pobačenu djecu, kako bi bila pokopana na dostojanstven način i prema katoličkom vjerskom obredu koji bi predvodio svećenik. Pokretač je udruga Betlehem čiji su predstavnici već obavili razgovore s Općom bolnicom Varaždin.

- Rado bismo surađivali s bolnicom koja bi čuvala posmrtne ostatke djece sve dok ih ne preuzmemo. Pokopi bi se održavali jedanput ili dvaput godišnje jer ne vjerujem da bi uprava Parkova pristala svako malo otvarati grob - kaže Vjeran Grabant, predsjednik udruge Betlehem u Varaždinu.

Udruga će zakupiti grobno mjesto na gradskom groblju koje će se plaćati novcem skupljenim od donacija, a na taj će se način pokrivati i troškovi posljednjih ispraćaja.

- U planu je i postavljanje spomenika na kojem bi se žene koje naprave pobačaj i poslije osjete grižnju savjesti mogle doći pomoliti - dodaje Grabant.

Grobno mjesto bit će označeno napisom "Najmanji među nama", kako je i nazvana inicijativa koja je dosad u djelo provedena u četiri grada, Zagrebu, Sisku, Karlovcu i Vinkovcima. Potonji je grad prije dvije godine prvi u Hrvatskoj dobio takvo grobno mjesto zahvaljujući tamošnjoj podružnici udruge Betlehem.

Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL

- Naš je zadatak pomoći roditeljima koji su prilikom komplikacija u trudnoći ostali bez svoje djece. Sve veći broj roditelja nam se počeo obraćati i moliti za pomoć i to nas je potaknulo da se kao Udruga organiziramo i pokrenemo projekt izgradnje prve grobnice za nerođenu djecu u Hrvatskoj - pojasnili su u Betlehemu i dodali da se pobačena djeca tretiraju kao "medicinski otpad’.

U Vinkovcima na ploči piše samo "Nevina dječica". Pokop je za roditelje besplatan, a tako će, ističe Grabant, biti i u Varaždinu. O inicijativi su obavijestili varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka koji im je dao podršku. I biskup je izrazio žaljenje što zakonski propisi pobačenu djecu ubrajaju u kategorijom patološkog otpada, no ne postoje zakonske prepreke koje bi sprječavale ukop pobačene djece. U udruzi su dobro proučili i zakonsku regulativu kako bi sve bilo obavljeno po zakonu i, dakako, uz pristanak roditelja.