Izbornik
Naslovnica Županije Dubrovačko-neretvanska
Nezadovoljni su statusom

Vatrogasne zajednice osam županija dobile nove čamce

Vatrogasci, čamci
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Čamci izrađeni u ozaljskom Flammiferu vrijedni su 817.000 kuna, a predani su vatrogasni zajednicama županija koje su često izložene poplavama

Hrvatska vatrogasna zajednica platila je 817.000 kuna osam aluminijskih čamaca koje su predali vatrogasnim zajednicama osam županija i to za Dubrovačko-neretvansku, Ličko-senjsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku, Međimursku, Koprivničko križevačku, Osječko baranjsku i Vukovarsko-srijemsku, dakle za županije koje često imaju ugroze od poplava.

Iduće godine planiraju nabaviti još četiri čamca i onda bi pokrili one vatrogasne zajednice županija, koje imaju permanentno, zadnjih desetak godina, ugroze istog takvog tipa.
- To su čamci dužine šest metara s motorom 30 konjskih snaga - kazao je Željko Popović, načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice.
Čamci ostaju u vlasništvu Hrvatske vatrogasne zajednice pa ih ona može, ako bude potrebe, rasporediti na ugrožena područja diljem Hrvatske. Izrađeni su u ozaljskom Flammiferu.

Bitka za status

– Ispred svih osam županija zahvaljujem Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici i mislimo da je ovo dobar model za nabavu vatrogasne opreme. Osim toga, drago mi je da je posao na kraju pripao našoj ozaljskoj tvrtki koja radi i svu drugu opremu za vatrogasce. Nadam se da će čamce vatrgasci više koristiti u preventivne svrhe, nego  za zaštitu i spašavanje- rekao je župan Ivan Vučić.

Foto: Duško Marušić/PIXSELL

Primopredaja je održana u Karlovcu čija Vatrogasna zajednica sada ima pet aluminijskih čamaca, odnosno desetak vozila.
- Vatrogasci odgovorno rade svoj posao i sve ih planiramo potpuno opremiti, no stalnu bitku vodimo s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje. Vatrogasna organizacija u Hrvatskoj stara je 150 godina i 1895. tadašnja kraljevska vlada je imenovala Hrvatsku vatrogasnu zajednicu kao nadležno tijelo za vatrogastvo. Danas, nakon 100 godina i više, mi ne možemo izboriti taj status, jer nam uvijek politički ubace nekakve tipove. Uvijek netko po političkoj podobnosti u Državnoj upravi postane šef toga i sada su oni nadležni za vatrogastvo. Na žalost, Hrvatska vatrogasna zajednica i ja kao predsjednik i moj načelnik, koji je profesionalac, osjećamo se loše, jer nismo nadležno tijelo za vatrogastvo, a sve radimo i odrađujemo. Nadležno tijelo je u toj Državnoj upravi i tamo su stavili glavnog zapovjednika, iako na županijskoj razini, zapovjednik vodi sve i bilo bi logično da ta vertikala ide i dalje. U Saboru ću voditi bitku u tom smjeru. Tragično je da nas u Zakonu o civilnoj zaštiti nisu htjeli ni spomenuti, spominju se Crveni križ HGSS, ali ne i HVZ. HVZ su osnovali 20 županija i Grad Zagreb. Najavljujem bitku za status vatrogasaca jer smo nezadovoljni time da smo u Državnoj upravi, kako se kaže u Dalmaciji, peto prase, želimo svoj status i želimo da Hrvatska vatrogasna zajednica bude nadležna za vatrogastvo, da glavni vatrogasni zapovjednik bude tu gdje mu je vojska, a ne tamo u državnom tijelu otuđen od vatrogasaca i onda će se pojaviti kad je neka katastrofa - kazao je Ante Sanader, predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice.