Izbornik
Naslovnica Gradovi Split
Hoće li se Split početi gušiti u smeću?

Baldasar i Dobrović u sukobu oko sanacije odlagališta otpada Karepovac

Odlagalište otpada Karepovac
Foto: Ivana Ivanović/PIXSELL
Dok Grad tvrdi kako Ministarstvo zaštite okoliša i energetike ne daje odobrenje za početak sanacije Karepovca, iz Ministarstva optužuju kako Grad Split i Splitsko-dalmatinska županija nikada nisu cjelovito vodili brigu o gospodarenju otpadom

Sanacija Karepovca, na kojem stručnjaci procjenjuju kako ima kapacitet za godinu, najviše godinu i pol dana, a onda otpad više neće imati gdje stati, još nije započela, a gradonačelnik Ivo Baldasar i ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović optužuju jedan drugog.

- Sanacija Karepovca upravo dobiva dramatične tonove zbog nerazumijevanja Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji Gradu Splitu ne daju odobrenje za početak sanacije. Mi smo za sanaciju spremni i na njega se ne odnosi privremeno financiranje - govori Ivo Baldasar. Na te je tvrdnje reagiralo i prozvano Ministarstvo ministra Slavena Dobrovića.

- U potpunosti su netočni i neutemeljeni navodi kako Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zaustavlja sanaciju odlagališta otpada Karepovac. Upravo suprotno, sanacija Karepovca je jedan od prioritetnih projekata. Cilj nam je sanirati Karepovac i to sredstvima iz EU fondova. Preduvjet za korištenje EU fondova, kao i za to da Karepovac može poslužiti do otvaranja centra za gospodarenje otpadom Lećevica, jest da se odlagalište uskladi s propisima, za što je određena obrada miješanog komunalnog otpada kroz sortirnu liniju, a koja može uključivati izdvajanje reciklabilnih i opasnih tvari – poručuju iz Ministarstva i tvrde kako Grad Split i Splitsko-dalmatinska županija nikada nisu cjelovito vodili brigu o gospodarenju otpadom. Navode podatak kako je Split jedan od najlošijih primjera u Hrvatskoj sa samo 0,04% odvojenog prikupljanja otpada te da Ministarstvo mora reagirati i intervenirati kako bi se spriječila najgora moguća opcija, a to je da Grad Split dođe u situaciju da nema kud s otpadom.

Stanovnici najavljuju prosvjede

Zato je i u Planu gospodarenja otpadom RH projekt sanacije odlagališta uvršten u sklopu interventne mjere za smanjenje odlaganja komunalnog otpada nastalog u Gradu Splitu i za to je predviđeno 100 milijuna kuna.

- Kako bi lokalnoj samoupravi pomogli da osim sanacije Karepovca ubrza svoje obaveze u postizanju ciljeva gospodarenja otpada, predloženo je da se dodatno izradi Idejno rješenje za nabavu opreme potrebne za sortiranje i obradu odvojeno prikupljenog otpada – tvrde u Ministarstvu i naglašavaju dok se ne izgradi Centar za gospodarenje otpadom Lećevica, Split mora osigurati propisno odlaganje otpada. To nakon 31.12.2018. neće biti moguće bez prethodne obrade otpada.

- Sanacija odlagališta Karepovac mogla bi započeti čim se steknu pretpostavke da Grad raspiše postupak javne nabave i ugovori radove. Početak sanacije financirao bi se sredstvima Grada Splita i Fonda, a paralelno bi se izradila dokumentacija potrebna za prijavu na EU sufinanciranje – kažu u Ministarstvu i dodaju kako projekt izgradnje centra za gospodarenje otpadom Lećevica nije zaustavljen, već je u tijeku postupak ocjene o potrebi postupka procjene utjecaja na okoliš.

Stanovništvu oko Karepovca, koji udišu smrad i trpe onečišćenja, puna je kapa svega. Najavljuju prosvjede i sprječavanja odlaganja otpada susjednih gradova i općina koji koriste deponij.