Grad Koprivnica raspisao je javni natječaj za gradnju sortirnice otpada vrijedne oko 3,4 milijuna eura s PDV-om. Građevina s kompletnim opremanjem trebala bi biti dovršena do kraja ove godine. Novi koprivnički pogon za zbrinjavanje otpada gradit će se pokraj reciklažnog dvorišta u prigradskom naselju Herešinu. Sufinancirat će se novcem EU.
Ulaganje u infrastrukturu
Nova sortirnica Koprivnicu će još jače pozicionirati kao lidera u razvrstavanju otpada i skrbi o okolišu. Već danas grad odvaja više od 60 posto otpada na kućnom pragu, a ostatak se vozi na odlagalište otpada Piškornicu. Prelog i Koprivnica danas su najbolji u Hrvatskoj u odvajanju otpada.
Uz novu sortirnicu Koprivnica bi mogla postati prva.
U gradskoj upravi navode kako je i nova sortirnica jedan od važnih koraka za ostvarenje nacionalnog cilja da se odlaganje otpada na odlagalištima do 2035. godine smanji na samo deset posto. Koprivnica je, dakle, već danas na 60-ak posto, i to zahvaljujući savjesnim građanima, Komunalcu te ulaganju u infrastrukturu – od reciklažnih dvorišta i zelenih otoka do moderne kompostane.
Prema građevinsko-arhitektonskom projektu, otpad će se u novu halu sortirnice koja će se graditi u Herešinu dopremati kamionima te će se istovarivati u dozirno grotlo.
Otpad se iz grotla transporterom stavlja na podiznu traku kojom se transportira u otvarač vreća. Potom trakom ide u rotacijsko sito, gdje se izdvaja sitna frakcija.
Na izlaznom kraju sita nalazi se transportna traka za podizanje otpada na sortirnu traku koja ga dalje vodi do šest sortirnih kabina; tu se sa svake strane nalaze radnici koji odvajaju pojedine komponente otpada. U sortirnici se planira izdvajanje plastike, kartona, papira, tekstila, stakla i metala.
Nova radna mjesta
Metali se pak izdvajaju uz pomoć magnetskog separatora iznad sortirne trake. Ostatni materijal, onaj koji nije izdvojen ručnim sortiranjem i magnetom, odvodi se na poprečni transporter kojim se otpad transportira u prihvatno grotlo preše balirke.
Planirani kapacitet obrade otpada u pogonu iznosi dvije tone na sat, odnosno do 12 tona dnevno tijekom jedne smjene od osam sati rada. Uz 250 radnih dana godišnje, ukupni godišnji kapacitet na ulazu uz jednosmjenski rad iznosi najviše 4000 tona godišnje.
Na koncu, nova sortirnica otpada u Herešinu svakako će otvoriti i nova radna mjesta. Njome će proces odvajanja otpada u gradu biti potpuno zaokružen: od odvajanja na kućnom pragu i zelenih otoka do reciklažnog dvorišta, kompostane i nove sortirnice.