Dubrovnik je šampion hrvatskog turizma u 2024. godini s najvećim brojem ostvarenih noćenja, potvrđuju to službeni podaci Ministarstva turizma. Uspješno je zaokružena još jedna godina, a iz Grada Dubrovnika poručuju kako brojke potvrđuju ispravnost održivog smjera koji je odabrala gradska uprava. Iako se bilježi porast od 9% u dolascima i noćenjima, uspješno upravljanje sezonalnošću rezultiralo je boljim rasporedom dolazaka te više nema gužvi u srcu sezone kakve su prije nekoliko godina zaprijetile dubrovačkom turizmu, navode u Gradu Dubrovniku.
Cjelogodišnja destinacija
Uz to, Dubrovnik se istaknuo kao destinacija s najvećim brojem noćenja u prosincu, što dodatno potvrđuje njegovu privlačnost i izvan glavne turističke sezone.
U Dubrovniku je zabilježeno 4,555.636 noćenja i 1,397.052 dolazaka, čime je postao najposjećenija destinacija u Hrvatskoj po broju noćenja, dok se prema dolascima našao na drugom mjestu, odmah iza Zagreba. Turistički rast Dubrovnika ostvaren je zahvaljujući izvrsnoj predsezoni i posezoni, dok je glavna sezona po rezultatima ostala na broju noćenja iz 2023. godine. Gradonačelnik Mato Franković naglasio je važnost ovih rezultata.
– Dubrovnik je ponovno potvrdio svoj status šampiona hrvatskog turizma što je rezultat predanog rada svih dionika u turizmu, ali i jasno definirane strategije održivog razvoja. Posebno me raduje što ovi podaci dokazuju da naš Grad postaje cjelogodišnja destinacija – rekao je gradonačelnik Franković.
Godina 2024. za Grad Dubrovnik obilježena je i snažnim investicijskim zamahom i realizacijom ključnih projekata koji su unaprijedili infrastrukturu i kvalitetu života građana. Kombinacija kapitalnih ulaganja, društveno odgovornih mjera i modernizacije urbanih prostora, navode iz Grada, svjedoči o odlučnosti gradske uprave da Dubrovnik učini gradom u kojem je kvaliteta života građana na prvom mjestu.
Od završenih projekata ističe se rekonstruirana i proširena Lapadska obala koja je otvorena za promet u siječnju. Ova kapitalna investicija, financirana europskim i nacionalnim sredstvima, predstavlja najveće ulaganje u prometnu infrastrukturu užeg centra grada u posljednjih pedesetak godina. U travnju je otvorena i cjelovito rekonstruirana središnja gradska tržnica u Gružu.
U sklopu Aglomeracije Dubrovnik, EU projekta vrijednog 117 milijuna eura, provodi se sanacija povijesnog kanala mješovite odvodnje u povijesnoj jezgri Dubrovnika. Predstavljen je i ključni segment projekta – Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Lapad. Završena je i obnova hidrotehničkog tunela kroz Srđ. Riječ je o tunelu koji je u funkciji od 1961., a njime se Dubrovnik opskrbljuje pitkom vodom s uređaja za pročišćavanje pitke vode u Komolcu. Vrijednost radova je 2,7 milijuna eura, od čega je 90% sufinancirano europskim i nacionalnim sredstvima.
Neka od najvažnijih ulaganja u cestovnu infrastrukturu, uz Lapadsku obalu i cestu Tamarić u Mokošici, svakako su uređenje ceste od Trstenog do Dubravice, kao i novouređena spojna prometnica za Bosanku.
Tijekom mandata gradonačelnika Mate Frankovića sagrađen je prvi dom umirovljenika nakon više od 50 godina, a na gradilištu ispod Opće bolnice započela je gradnja Centra za starije osobe Dubrovnik.
U tijeku je i gradnja gradske knjižnice u bivšem industrijskom kompleksu TUP-a u Gružu. Nakon cjelovite obnove, Spomen-soba poginulih dubrovačkih branitelja u Sponzi otvorena je u travnju.
Najveći proračun ikad
Grad Dubrovnik u ovu godinu ulazi s ambicioznim planovima. Proračun od 160,55 milijuna eura najveći je u povijesti Grada. Najviše sredstava planirano je za kapitalne infrastrukturne projekte. Među njima se ističu gradnja Centra za starije osobe Dubrovnik, bespovratnim sredstvima financirana nadogradnja OŠ Mokošica, EU sredstvima sufinancirani drvoredi i parkovi Gradac, Pile i Platana te "Park and Ride", koji su redom dio ITU mehanizma. Strateški kapitalni projekt je uređenje Centra za pružanje usluga u zajednici. Grad Dubrovnik ulaže i u povećanje stambenog fonda. Programi Dubrovačke stanogradnje poput gradnje stanova i mjere 30 x 30 već su omogućili stambeno zbrinjavanje više od 80 dubrovačkih obitelji, dok će revitalizacija povijesne jezgre dodjelom stanova mladim obiteljima znatno doprinijeti održivom razvoju Grada.