Gradski muzej Bjelovar uskoro počinje važan projekt energetske obnove, zahvaljujući sredstvima iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Mehanizmom za oporavak i otpornost 2021. – 2026. Potpisivanjem ugovora s izvođačem radova, tvrtkom Veselčić d.o.o. iz Zagreba, vrijednog 2,024.359,26 eura, Bjelovar je započeo novu fazu revitalizacije ove kulturne institucije. Više od 80% troškova financira se europskim sredstvima, dok preostalih 20% pokriva Grad Bjelovar.
Izazovi i prilagodbe
Projekt obnove Gradskog muzeja Bjelovar ima za cilj smanjenje energetske potrošnje i emisije stakleničkih plinova te očuvanje kulturnog dobra. Prema riječima gradonačelnika Darija Hrebaka, očekuje se ušteda primarne energije od 49,96%, uz smanjenje emisije CO₂ za 60%.
– Iako je muzej prije dvadesetak godina već bio djelomično obnovljen, sada ćemo postići dodatne uštede i trajno riješiti problem vlage – istaknuo je Hrebak.
Energetska obnova muzeja uključuje sanaciju vlage, čime će se riješiti dugogodišnji problem starijih bjelovarskih zgrada. Uključuje zamjenu dotrajale stolarije nakon dva desetljeća korištenja, ugradnju modernih sustava poput LED rasvjete, dizalica topline i fotonaponskih panela, obnovu sustava protupožarne zaštite te postavljanje novih sigurnosnih vrata i uređenje okoliša, uključujući zelene površine i parkiralište za bicikle, uz osiguranje pristupačnosti za osobe s invaliditetom.
Hrebak je naglasio da će ova obnova omogućiti mirno funkcioniranje muzeja idućih 20 godina, osiguravajući pritom suvremene standarde energetske učinkovitosti i očuvanja okoliša.
Radovi će se održavati u fazama, uz maksimalno prilagođavanje potrebama građana i muzeja. Direktor tvrtke Veselčić d.o.o., Berislav Veselčić, najavio je početak unutarnjih radova odmah nakon pripreme hodograma. Vanjski radovi planirani su za razdoblje nakon blagdana, kada vremenski uvjeti budu povoljniji.
– Nadamo se završetku radova čak i prije predviđenog roka – izjavio je Veselčić, dodajući da je projekt važan ne samo za muzej već i za jačanje kulturne ponude Bjelovara.
Ravnateljica muzeja Marijana Dragičević pojasnila je kako će muzej funkcionirati tijekom radova. Izložbene aktivnosti bit će privremeno obustavljene radi sigurnosti posjetitelja.
– Muzej će raditi u hladnom pogonu, no pripremamo niz aktivnosti koje će se održavati iza kulisa – kazala je Dragičević.
Aktivnosti tijekom obnove
Unatoč privremenim ograničenjima, muzej ima ambiciozne planove, poput velike izložbe u povodu obilježavanja 70 godina rukometnog kluba i retrospektive Vojina Bakića, novi stalni postav, uz restauraciju eksponata, arheološka istraživanja na lokalitetu Malo Korenovo, aktivnosti u spomen-muzeju Barutana, uz postavljanje stalnog postava do sljedeće godine. Muzejski tim usmjerit će dodatne napore na online aktivnosti kako bi održao komunikaciju s publikom, a sudjelovanje u tradicionalnoj Noći muzeja za sada ostaje neizvjesno.
Gradonačelnik Hrebak istaknuo je da Bjelovar prolazi "građevinsku renesansu". Uz obnovu muzeja, grad ulaže u niz infrastrukturnih projekata, često uz podršku europskih fondova. Transparentni natječaji i suradnja s kvalitetnim izvođačima poput Veselčića pokazali su se ključnima u privlačenju investicija i osiguravanju kvalitetne realizacije projekata. Energetska obnova Gradskog muzeja Bjelovar nije samo tehnički projekt već simbol očuvanja kulturne baštine i brige za okoliš. Za građane, ona znači bolje uvjete za uživanje u kulturnim sadržajima, kao i dugoročne uštede smanjenjem troškova održavanja zgrade.
– Pozivamo građane na strpljenje tijekom obnove. Uvjereni smo da će rezultati vrijediti čekanja i da ćemo zajedno biti ponosni na novi izgled i funkcionalnost našeg muzeja – zaključio je Hrebak.
Obnova Gradskog muzeja Bjelovar nije samo ulaganje u zgradu, već i u identitet grada koji ustrajno radi na unapređenju svoje kulturne i turističke ponude. Ovo je korak prema održivoj budućnosti koja spaja tradiciju i suvremene tehnologije za dobrobit svih građana.