Na održanoj trećoj sjednici Gradskog vijeća izglasane su odluke bitne za Velikogoričane. Među važnijima su, dakako, odluka o početku gradnje škole u Dubrancu koja je uništena u potresu 29. prosinca prošle godine te odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja komunalnog otpada.
Usvojena su i izvješća gradskih ustanova te izvješće o polugodišnjem izvršenju proračuna. Kao mjera potpore oporavku gospodarstva ukinut je porez na potrošnju čiji su obveznici ugostiteljski objekti.
Stižu i božićnice
Sjednica vijeća je po običaju započela aktualnim satom koji je završio brže nego inače jer su pitanja postavljali samo vijećnici pozicije koji su nakon odlaska oporbenih ostali nazočni na sjednici. Bilo je tu pitanja o divljim deponijima, školstvu, kulturi i javnom prijevozu…
Vijećnik Stipo Duvnjak postavio je pitanje koje se ticalo divljih odlagališta u blizini velikogoričkih jezera te što se događa po tom pitanju.
– Nabavili smo lovačke kamere koje će biti postavljene za nekoliko dana kao i oznake. Povukli smo više od pet milijuna kuna iz
ministarstva jer najviše je bilo tih divljih deponija od Velike Gorice prema Vukovini gdje će biti izgrađena biciklistička staza i rasvjeta kao što je pri završetku od Velike Mlake do Velike Gorice. Takvim angažmanom iskustva drugih gradova pokazuju da se stalo na kraj onima koji stvaraju te divlje deponije – odgovorio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Vedran Zobec osvrnuo se na situaciju u kojoj se zatekao Tržni centar zanemarivan od većinskog vlasnika zbog kojeg ispaštaju suvlasnici koji ondje zarađuju za život. Iako Centar nije u vlasništvu Grada, gradonačelnik je odgovorio kako se ulažu napori da bi se stanje poboljšalo.
– Jedan od gorućih problema našeg urbanoga dijela je Tržni centar koji, nažalost, nije u vlasništvu grada, nego u većinskome vlasništvu privatne osobe i suvlasnici su se obratili nama za pomoć zbog neriješenih sporova i dugova zbog kojih ispaštaju. Grad Velika Gorica poduzeo je pravne radnje jer ne možemo silom sve rješavati i uhvatio se ukoštac s problemima. Jučer su u uredu gradonačelnika bili predstavnici manjinskog dijela koji su oštećeni te smo poduzeli konkretne korake i angažiran je odvjetnički ured da se tržnica vrati tamo pod krov i da to počne funkcionirati – kazao je Ačkar.
Vijećnik Mihael Grdenić pitao je o božićnicama za umirovljenike, na što je odgovorio zamjenik gradonačelnika Neven Karas.
- Grad Velika Gorica kontinuirano vodi i vodit će brigu o našim najstarijim sugrađanima, nakon što je ove godine isplaćena uskrsnica u najvećem iznosu u RH, bit će isplaćena i božićnica. Za umirovljenike koji imaju mirovinu manju od 1000 kuna bit će isplaćeno 800 kuna božićnice, a za one od 1001 kunu do 2000 kuna isplatit će se 400 kuna – rekao je Karas.
Juraj Odrčić pitao je o stanju u dvorcu Lukavec koji je stradao u potresu. Grad je, istaknuo je, povukao sredstva od 500.000 kuna te ga je zanimalo kakva je njegova budućnost.
– Stari grad je sinonim za turopoljsku baštinu i trebao bi biti prepušten Plemenitoj općini, gdje mu je mjesto. Očekujemo da to u skorije vrijeme potpišemo, ako zakonske regulative dopuštaju, a POT to zaslužuje – odgovorio je Ačkar.
Milivoj Dijanežević postavio je pitanje vezano za javni prijevoz, odnosno hoće li biti ukinute neke od međužupanijskih linija kao što
se proteklih tjedana nagađalo.
Ačkar: ZET je nekorektan
Ačkar je pak odgovorio kako je linija 310 međužupanijska linija, a njih ne treba miješati s lokalnim prijevozom.
– ZET se nekorektno ponaša zbog poskupljenja subvencije, ali karta je ostala četiri kune. Građani nisu osjetili to poskupljenje. Interes građana će ostati na prvom mjestu. ZET nije želio naš prijevoz jer je neprofitabilan njima, no činjenica je da se otvara meridijan 16 i nove linije koje će voziti prema toj zoni, imat ćemo efikasnu prometnu povezanost. Svako naše naselje kad nastupi taj lokalni prijevoz u mogućnosti će biti doći do željezničkog prijevoza pa i do centra Zagreba – kazao je Ačkar.