Izbornik
Naslovnica Gradovi Rijeka
Nema poskupljenja

Gradonačelnik Obersnel: Cijena plina u Rijeci neće se mijenjati

Vojko Obersnel
Foto: Nel Pavletić/PIXSELL
Obersnel je podsjetio da je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) donijela odluku kojom je distributerima omogućeno samostalno donošenje odluke o iznosu svojih tarifnih stavki, odnosno da im je omogućeno povećanje cijena do 0,9 posto, ali da je u riječkoj gradskoj upravi i Energu odlučeno da se ta mogućnost ne koristi

Cijena prirodnog plina za više od 21.000 kućanstava u distributivnoj mreži riječkog Energa neće se mijenjati i plin neće poskupjeti, rekao je u srijedu na konferenciji za novinare gradonačelnik Vojko Obersnel.

Većina korisnika prirodnog plina u Rijeci pripada tarifnom modelu 2 i prirodni plin koriste za kuhanje, zagrijavanje vode i grijanje, a sada plaćaju plin po cijeni od 0,3461 kunu po kilovatsatu s PDV-om, odnosno 3,21 kunu po prostornom metru s PDV-om.

Obersnel je podsjetio da je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) donijela odluku kojom je distributerima omogućeno samostalno donošenje odluke o iznosu svojih tarifnih stavki, odnosno da im je omogućeno povećanje cijena do 0,9 posto, ali da je u riječkoj gradskoj upravi i Energu odlučeno da se ta mogućnost ne koristi i da se cijena pline ne mijenja. Sadašnja cijena je određena i u planu Energa i dovoljna je za njegovo daljnje normalno poslovanje i za ulaganja, rekao je Obersnel. Dodao je da je cijena plina u Rijeci od 2014. godine smanjena za ukupno 23,75 posto te da se, unatoč tomu, nastavilo s ulaganjima u plinsku mrežu, koja je u prošlih desetak godina obnovljena i povećana. Ukupno je u plinsku mrežu uloženo više od 276 milijuna kuna.

Obersnel je izvijestio i o projektu instaliranja nove i "pametne" rasvjete u Ulici Antuna Mihanovića, s kojom se sada može upravljati na daljinu. Projekt će se nastaviti i već su počeli radovi postavljanja led rasvjete na oko 2000 metara šetnice na Kostabeli, što će stajati oko 1,3 milijuna kuna. Korištenjem sredstava Fonda za zaštitu okoliša energetsku učinkovitost i proračunskih sredstava već su zamijenjena sva rasvjetna tijela te su živine svjetiljke zamijenjene natrijevim što je omogućilo uštede, a sada dolazi nova generacija led rasvjete, s kojom će se moći još više uštedjeti, rekao je.

Ušteda na javnoj rasvjeti

Obersnel je još kazao da su sukladno novom mehanizmu Europske unije, prema Operativnom programu koherentnosti i kohezije 2014. 2020., za Urbane aglomeracije, predviđena sredstva za modernizaciju sustava toplinarstva, odnosno da je za Urbanu aglomeraciju Rijeka predviđeno bespovratnih oko 12 milijuna eura, što se sa sredstvima koje mora osigurati korisnik povećava na oko 15 milijuna eura. Taj novac će biti moguće koristiti za unaprjeđenje kvalitete, racionalizaciju poslovanja i smanjenje cijena toplinske energije.

Direktor Energa Sanjin Kirigin naglasio je da je sadašnja cijena plina već uključena u lani izrađene poslovne i razvojne planove Energa. U toj tvrtki očekuju ulazak ostalih opskrbljivača na riječko tržište, ali je, kaže Kirigin, iskustvo pokazalo da malo građana prelazi konkurenciji.

Govoreći o javnoj rasvjeti, Kirigin je kazao da Energo upravlja s 15.500 rasvjetnih tijela u Rijeci te da ona troše oko 8,5 gigavata električne energije na godinu, koja se, pak, plaća iz gradskog proračuna. Za pilot projekt 22 nove led svjetiljke u Ulici Antuna Mihanovića utrošeno je 250.000 kuna, a instalirana snaga u tom dijelu smanjena je za 74 posto, rekao je, ističući da je to omogućilo znatnu uštedu. Dodao je da će se projekt nastaviti, pokaže li se učinkovitim.

Kirigin je naglasio da Energo, čija je djelatnost proizvodnja i distribucija plina i toplinske energije, puno očekuje od projekta Urbane aglomeracije Rijeka, posebice jer su sredstva namijenjena unaprjeđenju toplinarstva. Planira se centralizirana proizvodnja toplinske energije na Sušaku, na jednoj umjesto na sadašnje tri lokacije, kao i spajanje sveučilišnog kampusa i nove riječke bolnice na sustav. Prema uvjetima za dobivanje sredstava, izvor proizvodnje mora biti obnovljiv, pa se razmatra korištenje sječke, odnosno ostataka iz primarne obrade, o čemu se razgovara s drvoprerađivačima i mogućim dobavljačima, rekao je Kirigin. Dodao je da je bi taj projekt, nakon što se odobre potrebna sredstva, mogao biti gotov u roku godine dana.