Sisačko vatrogasno društvo, uz varaždinsko, najstarije je u Hrvatskoj, stoga je i logično bilo da se jedan od tradicionalnih ljetnih volonterskih kampova sisačkog Gradskog muzeja posveti vatrogastvu.
U proteklih desetak dana 12 volontera s tri hrvatska sveučilišta obišlo je, uz stručno vodstvo kustosa, brojna dobrovoljna vatrogasna društva u okolici Siska. Popisivali su opremu, arhivsku građu, sačuvane predmete vezane uz vatrogastvo. Ništa od toga do sada nije sustavno obrađivano i bit će od velike važnosti za daljnje proučavanje povijesti ovoga kraja.
– Većina građe sisačkih dobrovoljnih vatrogasnih društava je sačuvana. I dalje u skladištima čuvaju prve pumpe s kraja 19. stoljeća, neke u malo boljem stanju, neke u lošijem.
Našli smo i jedna potpuno očuvana vatrogasna kola iz tog razdoblja. Bit će potrebno malo restaurirati drvo, ali imaju sve – od alata za održavanje do drvenih dijelova, koji obično nedostaju, i vatrogasnih truba. Zadovoljni smo popisanim predmetima i brigom društava o svojoj povijesti – rekao nam je kustos Gradskog muzeja Sisak Ivica Valent, kojeg smo s volonterima zatekli u posjetu DVD-u Prelošćica.
Vatrogasci su se u Prelošćici u društvo organizirali 1932. na poticaj lokalnog župnika Ivana Orlića, a od tada su sačuvali svoju opremu, među kojom su i zaprežna vatrogasna kola iz 1936. te zastava društva s početka 60-ih. Zastava je za rata ukradena te slučajno pronađena u Vatrogasnom muzeju u Zagrebu i vraćena u Prelošćicu.
– Spomen-čavli u dršku zastave imaju na sebi imena donatora. Zastave su bile skupe, rađene po narudžbi i trebalo je novca za izradu. Ti spomen-čavli dobar su izvor podataka i sačuvano ih je oko 80 posto na sisačkom području – kaže Valent.
– Dobrovoljno vatrogasno društvo i dalje je, nakon gotovo stoljeća, središte zbivanja u našem selu. Danas imamo 114 članova od kojih je 60 djece. Pazimo i na vatru, ali i na visok vodostaj Save. Dobro smo opremljeni, ali uvijek može bolje – govori nam najstariji član DVD-a i bivši tajnik društva Dragan Išek.
Na kampu su sudjelovali studenti povijesti, arheologije, etnologije, kulturne antropologije...