Gradsko vijeće Koprivnice uskoro treba donijeti novu odluku o prikupljanju komunalnog otpada koja je već danima na javnom
savjetovanju te građani i sve druge zainteresirane strane na nju mogu dati svoje primjedbe. Posljedica je to novog Zakona o komunalnom otpadu koji je usvojen u Saboru te je stupio na snagu prošle godine 31. srpnja.
Rok do 31. siječnja
Sva predstavnička tijela lokalnih jedinica u Hrvatskoj obvezna su nove odluke o odvozu otpada na svojem području donijeti najkasnije šest mjeseci nakon tog datuma. To znači da je krajnji rok 31. siječnja ove godine. Prema prijedlogu odluke o usluzi sakupljanja otpada na području Koprivnice, kriterij za obračun količine otpada je volumen ugovorenog spremnika za miješani komunalni otpad izražen u litrama i broj pražnjenja spremnika za miješani komunalni otpad u obračunskom razdoblju.
Najmanja učestalost odvoza za miješani komunalni otpad je dvaput mjesečno, biootpad tri puta mjesečno, plastični ambalažni otpad dva puta mjesečno, otpadni papir i karton jednom mjesečno, a glomazni otpad jednom godišnje za kućanstva.
Strukturu cijene javne usluge čini, prema prijedlogu odluke, cijena obvezne minimalne javne usluge i cijena javne usluge za količinu predanog miješanog komunalnog otpada. Cijena obvezne minimalne javne usluge pokriva troškove javne usluge koju je potrebno osigurati kako bi sustav sakupljanja komunalnog otpada mogao ispuniti svoju svrhu poštujući pritom obvezu o osiguranju primjene načela “onečišćivač plaća”, načela ekonomski održivog poslovanja te sigurnosti, redovitosti i kvalitete pružanja, navodi se u prijedlogu.
Što to konkretno znači? Cijena obvezne minimalne javne usluge za korisnika kategorije kućanstvo, prema odluci o kojoj će raspravljati Gradsko vijeće, iznosi 531,49 kuna. Na tu cijenu obračunavaju se veliki popusti sukladno zapremini spremnika za otpad koje zadužuje kućanstvo po načelu – što manji spremnik, to veći popust.
Cijena obvezne minimalne javne usluge za korisnika koji nije kućanstvo (pravni subjekti, obrti, ustanove) iznosi pak 772,81 kunu.
Cijena javne usluge za predanu količinu miješanog komunalnog otpada naplaćuje se razmjerno količini predanog otpada. U cijenu, tako, ulazi jedinična cijena za pražnjenje spremnika, broj pražnjenja u mjesec dana i broj korisnika (stambene zgrade, primjerice).
No fiksna cijena od 531,49 kuna se umanjuje prema kriterijima koji moraju poticati korisnika da odvojeno predaje biootpad, reciklabilni komunalni otpad, glomazni otpad i opasni komunalni otpad od miješanog komunalnog otpada te da, kad je to primjenjivo, kompostira biootpad.
Veća posuda, veća cijena
Tako je kućanstvu koje koristi posudu od 80 litara za miješani komunalni otpad, primjerice, cijena obvezne minimalne javne usluge umanjena za 492,84 kn. Dakle, oni plaćaju mjesečni fiksni iznos od 38,65 kuna. Onome koji koristi posudu od 120 litara cijena
obvezne minimalne javne usluge umanjit će se za 473,51 kn, pa je fiksni iznos na koncu 57,98 kuna.
Dakle, što veća posuda, odnosno što više otpada, to veća fiksna cijena. Na fiksni iznos, odnosno minimalnu cijenu javne usluge,
dodaje se i broj odvoza otpada, odnosno pražnjena spremnika mjesečno.
Kućanstvo koje dvaput mjesečno napuni kantu od 80 litara, na primjer, mjesečno će odvoz otpada platiti 77 kuna.