Nakon nešto više od godinu dana radova završena je obnova sopotskih kućica što je prvi velik i važan korak k razvoju ovog lokaliteta koji će, po najavama iz Gradskog muzeja Vinkovci, biti prava kulturno-arheološka i turistička atrakcija u najstarijem
europskom gradu.
U sklopu uređenog arheološkog parka na ovom prostoru predviđene su razne radionice za izradu tkanine, keramičkog posuđa, kamenih i koštanih alatki i slično, a ondje će se moći i učiti o prirodnim materijalima gradnje, odnosno posjetitelji će imati priliku vidjeti kako se živjelo i radilo na ovim prostorima prije više tisuća godina.
– Zahvaljujući istraživanjima koja su ovdje provođena od 1996. do 2009. godine skupili smo veliku količinu spoznaja, a ove kuće koje su rekonstruirane nalaze se točno iznad kuća koje su se tu izvorno nalazile u razdoblju prije gotovo 7 tisuća godina. Sopot je bilo jedno veliko naselje koje nije bilo samo na brdu nego se prostiralo i na okolnom prostoru što su nam posljednja istraživanja prije dvije godine i dokazala. Samo naselje funkcioniralo je nevjerojatnih 800 godina – kaže ravnatelj vinkovačkog muzeja Hrvoje Vulić dodajući kako je plan konstantno razvijati Arheološki park Sopot.
Riječ je o vrlo ambicioznom projektu koji bi podrazumijevao i suradnju s agronomskim fakultetima u Zagrebu i Osijeku na uspostavi eksperimentalnog laboratorija za stare sorte biljaka i vrste životinja. To bi značilo kako će posjetitelji moći vidjeti životinje i biljke koje su prvi stanovnici koristili jer je na temelju brojnih analiza nalaza s ovoga lokaliteta moguće rekonstruirati i floru i faunu.
Završne radove na obnovi kućica obišao je i gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić, naglasivši tom prigodom da je ovaj lokalitet povezan s centrom grada, odnosno 3 kilometra dugom pješačko-biciklističkom stazom te da s drugim zanimljivim lokacijama čini turistički atraktivnu cjelinu.