Izbornik
Naslovnica Gradovi
Otpad u Brezju

Na ulazu u grad 130.000 tona smeća: ekološka bomba čeka pobjednika izbora

Balirani otpad u Brezju
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
I Ivan Čehok i Alen Kišić tvrde da imaju rješenja za problem baliranog otpada

Na ulazu u Varaždin leži tempirana ekološka bomba sastavljena od 130.000 tona baliranog otpada. Gradske vlasti godinama pokušavaju pronaći rješenje za bale, tražila se i pomoć države, no bezuspješno. Prva je bala odložena još 2. travnja 2005. godine i od tada njihov broj samo raste. Oba kandidata za gradonačelnika, Alen Kišić i Ivan Čehok, ponudili su rješenja tog problema, jednog od najzamršenijih u povijesti grada.

- Paradoksalno je da se osoba čijom odlukom je nastao sam problem, i koja ga u šest godina na čelu grada ga nije riješila, danas pokušava pokazati kao spasitelj - kaže za Večernji list Alen Kišić (SDP) i dodaje da za posao interventnog odvoza i zbrinjavanja otpada Čehok ima potvrđenu optužnicu da je Grad Varaždin, uz još neke druge terete, oštetio za 31,5 milijuna kuna.

SDP je, dodaje, oformio široki krug stručnjaka koji su razradili tri varijante rješenja. Kako je, pojašnjava, ugovor iz 2008., kojim je Čehok tvrtki T7 dao  zbrinjavanje otpada bez koncesije pravomoćno proglašen nevažećim, velika je vjerojatnost da će takvu sudbinu doživjeti i ugovor iz 2009. godine o zamjeni zemljišta između grada i T7, pa će grad dobiti natrag zemljište na kojem je sagrađeno MBO postrojenje za preradu otpada. Taj je spor još u tijeku.

Preklasifikacija otpada

Kišić vidi rješenje u tome da temeljem načela jedinstva vlasništva grad kupi MBO ili CIOS kupi zemljište. Kroz pregovore s CIOS-om i koncesionarom vezano će, najavljajuje, pregovarati o sudbini koncesije za bale i budućnost MBO-a. Druga je opcija nastavak pregovora s koncesionarom i smanjenje cijene zbrinjavanja otpada, pa Grad može podići kredit na deset godina i uz godišnji anuitet od oko pet milijuna kuna riješiti problem tako da, ističe, građani to ni ne osjete.

Ako pak svi pregovori propadnu, a koncesionar tuži Grad za 94 milijuna kuna, koliki je ukupni iznos koncesije iz 2013., Kišić kao treće moguće rješenje vidi novu javnu nabavu za bale i preklasifikaciju otpada s lokacije Brezje, kako bi spriječili mogućnost da zbog sudske tužbe bale ostanu tu do kraja spora.

Čehok kaže da je jedno pravno pitanje jer je CIOS tužio Habuševu administraciju i Grad zbog neizvršavanja ugovora, pa treba vidjeti je li taj spor moguće mirno razriješiti.

- Drugo je pitanje tehnološko rješenje. Imamo dio bala koje nisu ovisne o koncesiji i mogu se ukloniti vrlo brzo. Na najveći dio bala mora se do kaja godine pronaći tehnologija. Dio će morati još predobraditi, a dio će se moći odmah negdje odložiti. U godinu do godinu i pol moguće je sve te bale ukloniti, očistiti tlo i na tom mjestu urediti veliku gospodarsku zonu – kaže Čehok, uvjeren da on i njegov tim imaju kvalitetno rješenje za bale u Brezju.