Pedeset najuspješnijih osječkih maturanata dobilo je gradske vrijednosnice namijenjene sufinanciranju polaganja vozačkog ispita u iznosu od 1400 eura. Za projekt koji se provodi već petu godinu u proračunu je osigurano 70.000 eura, a vrijednosnice koje se mogu iskoristiti u bilo kojoj osječkoj autoškoli maturantima je uručio zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.
Istaknuo je pritom kako je cilj programa nagraditi izvrsnost i valorizirati trud učenika tijekom srednjoškolskog obrazovanja.
– Stoga želim čestitati našim najboljim maturanticama i maturantima koji su svojim radom, zalaganjem, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima te uzornim ponašanjem tijekom srednje škole zaslužili vrijednosnice – rekao je.
Dodao je kako mjera predstavlja konkretnu pomoć mladima i njihovim obiteljima.
– Vozačka dozvola danas je često važan preduvjet na tržištu rada pa vjerujem da će ova potpora pomoći učenicima, a ujedno rasteretiti kućne budžete njihovih roditelja – poručio je Vulin.
Govoreći o širem kontekstu ulaganja u obrazovanje, podsjetio je kako se Osijek nalazi u najvećem investicijskom ciklusu u sektoru školstva, vrijednom više od 60 milijuna eura. U tijeku je proširenje četrnaest osnovnih škola radi uvođenja jednosmjenske nastave, kao i gradnja novoga objekta u Retfali, a ishođena je i građevinska dozvola za središnju kuhinju kapaciteta 15 tisuća obroka koja će osigurati jedinstvenu i zdravu prehranu za učenike. Grad već nekoliko godina, napomenuo je također Vulin, financira i radne bilježnice te školski pribor za osnovnoškolce.
– Ova mi vrijednosnica puno znači. Osim što predstavlja znatnu financijsku pomoć, omogućit će mi veću samostalnost i olakšati razdoblje između završetka srednje škole i početka studija. Bez potpore sada ne bih imala priliku polagati vozački ispit – rekla je jedna od nagrađenih, maturantica osječke II. gimnazije Tea Kosanović, koja je tijekom sve četiri godine srednjoškolskog obrazovanja ostvarila prosjek ocjena 5,0.