U samom središtu Čazme, gdje povijest gotovo diše iz svakog kamena, u tijeku je jedna od najvažnijih kulturnih i građevinskih investicija posljednjih desetljeća – opsežna obnova zgrade Gradskog muzeja. No iza fasade građevinskih radova odvija se još jedna tiša, ali jednako važna priča: arheološka istraživanja koja korak po korak otkrivaju bogatu prošlost Čazme, skrivenu duboko ispod temelja zgrade u kojoj će se ta povijest uskoro izlagati.
Zgrada Gradskog muzeja smještena je u povijesnoj kuriji iz 18. stoljeća, nastaloj u razdoblju Vojne krajine. No njezini temelji sežu još dublje – u vrijeme kada je na ovom mjestu stajala srednjovjekovna biskupska utvrda. U sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), uz financijsku potporu Europske unije kroz instrument NextGenerationEU, početkom ove godine započela je njezina temeljita obnova. Radovi su u punom zamahu, a ono što ih čini posebnima jest činjenica da se istodobno provode i opsežna arheološka istraživanja.
Bolje razumijevanje povijesti
Ravnateljica Centra za kulturu i Gradskog muzeja Čazma dr. sc. Maja Cepetić Rogić pojašnjava kako je gradilište aktivno od početka godine, no zbog arheološkog nadzora radovi napreduju nešto sporije.
– Trenutno smo još u fazi zemljanih radova. Unutar zgrade provodimo arheološka istraživanja kako bismo proširili podrum na cijeli objekt. Svaki arheološki nalaz zahtijeva zastoj građevinskih radova i detaljnu obradu, što produljuje dinamiku, ali je nužno zbog važnosti lokaliteta – istaknula je Cepetić Rogić.
Dosad su u potpunosti istražene dvije prostorije, dok je u trećoj faza iskopavanja još u tijeku. Posebno je važno otkriće zida srednjovjekovne utvrde iz 13. stoljeća, koji potvrđuje da je Čazma u to doba bila snažno organizirano i strateški važno središte. Osim toga, pronađeni su i ostaci fortifikacija iz 15. stoljeća, što dodatno proširuje sliku urbanog razvoja ovog prostora tijekom stoljeća. Među brojnim nalazima izdvajaju se i pećnjaci iz kaljevih peći, koji govore o načinu života u srednjem vijeku – toplom, organiziranom i kulturno razvijenom.
– Velik broj pećnjaka upućuje na to da je cijeli prostor bio grijan, što je u to vrijeme predstavljalo luksuz. Nalazi nam pomažu rekonstruirati svakodnevicu tadašnjih stanovnika, što će poslije biti predstavljeno u muzeju – dodaje ravnateljica. Zgrada muzeja time postaje mjesto višeslojnog kulturnog značenja – ne samo arhitektonskog spomenika iz doba Vojne krajine već i ključnog arheološkog lokaliteta koji će doprinijeti razumijevanju čazmanske povijesti, osobito srednjovjekovnog razdoblja o kojem se do sada znalo relativno malo. Stručni nadzor nad radovima provode Ministarstvo kulture i Konzervatorski odjel u Bjelovaru, a svaki korak obnove provodi se pažljivo kako bi se očuvali svi povijesni slojevi.

– Ovo gradilište zahtijeva poseban oprez jer se dijelovi temelja starog objekta potkopavaju. No sve ide prema planu, uz stalni nadzor i maksimalnu stručnost – istaknula je Cepetić Rogić. Planirana rekonstrukcija uključuje i proširenje postojećeg podruma na cijelu površinu zgrade, čime će se stvoriti prostor za stalni postav muzeja. Novi muzejski prostori bit će suvremeno opremljeni, namijenjeni ne samo izlaganju, već i edukaciji, interpretaciji i očuvanju kulturne baštine. Gradonačelnica Čazme Valentina Čanađija naglašava kako ovaj projekt nadilazi samu obnovu zgrade:
Otkrića izvan zgrade
– Ovo nije samo građevinski projekt, nego ulaganje u naš kulturni identitet. Ova zgrada, smještena izravno na ostacima biskupske utvrde, podsjetnik je na povijesnu važnost Čazme. Vjerujem da će novi postav privući ne samo naše sugrađane, već i brojne posjetitelje – izjavila je gradonačelnica prilikom obilaska radova.
Dodala je i kako očekuje da će projekt pozitivno utjecati na kulturni i na turistički razvoj grada te zahvalila djelatnicima Centra za kulturu na predanom radu.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,726.346,44 eura, a završetak radova planiran je za lipanj 2026. U konačnici, ovaj projekt predstavlja primjer sveobuhvatnog pristupa kulturnoj obnovi – jednako se pažljivo vodi računa o građevinskoj obnovi, zaštiti arheološke baštine i budućoj prezentaciji povijesti zajednici. Tijekom daljnjih radova očekuju se dodatna arheološka otkrića, osobito izvan gabarita zgrade. Svi nalazi bit će stručno obrađeni, dokumentirani i predstavljeni javnosti kroz novi stalni postav muzeja, čime će Čazma dobiti jedinstveni prostor – mjesto koje istodobno čuva, priča i slavi svoju bogatu i slojevitu prošlost.