Izbornik
Naslovnica Gradovi
Mirko Duspara traži pomoć Vlade

Pet ministara nije napravilo ništa da spriječi zagađenje zraka

Prosvjed protiv zagađenja zraka iz Rafinerije Brod
Foto: Ivica Galović/ PIXSELL
Zbog Rafinerije nafte Brod, podaci o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu već su mjesecima alarmantni - vrijednost sumporovodika ne smije biti prekoračena više od 24 puta tijekom kalendarske godine, a u razdoblju od 1. siječnja do danas ta granična vrijednost u Slavonskom Brodu je prekoračena čak 216 puta

Brodski gradonačelnik Mirko Duspara uputio je predsjednicima Vlade i Sabora Andreju Plenkoviću i Boži Petrovu dopis kojim apelira na njihovo aktivno uključivanje u postupak izdavanja ekološke dozvole Rafineriji nafte Brod. Kako je naglasio, tako konačno mogu poduzeti konkretnu mjeru u sprječavanju daljnjeg trovanja građana Slavonskog Broda i okolice.

Naime, početkom prosinca ove godine Rafineriji ističe desetogodišnja ekološka dozvola. S obzirom da modernizacija tehnoloških procesa u ovom postrojenju još nije provedena, Duspara traži da se njezino produljenje uvjetuje ugradnjom potrebnih filtera, odnosno izgradnjom postrojenja za izdvajanje sumpora.

- Grad Slavonski Brod s okolicom broji gotovo 160 tisuća stanovnika koji su svakodnevno izloženi ozbiljnim zdravstvenim posljedicama udisanja zagađenog zraka. Potvrđuje to i velik broj osoba koje su posljednjih godina oboljele od malignih bolesti, među kojima je nažalost najveći broj djece - upozorio je Duspara.

Rafinerija nafte Brod je dokazano najveći izvor onečišćenja zraka sumporovodikom, a podaci o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu su alarmantni. Naime, prema Uredbi o razinama onečišćujućih tvari u zraku, satna granična vrijednost sumporovodika ne smije biti prekoračena više od 24 puta tijekom kalendarske godine. U razdoblju od 1. siječnja 2016. godine do danas ta granična vrijednost u Slavonskom Brodu je prekoračena čak 216 puta.

Foto: Ivica Galović/ PIXSELL

Ističe ekološka dozvola

Gradska uprava stalno upozorava nadležne institucije na problem zagađenja zraka u Slavonskom Brodu, a Ministarstvu zaštite okoliša u posljednje četiri godine je upućeno više od sto i sedamdeset dopisa. Iz brodskih ekoloških udruga nedavno je upozoreno kako problem sa zagađenjem zraka u ovom gradu opet poprima alarmantne razmjere. Mjerna postaja u naselju Jelas sve je češće "u crvenom". Mjere se visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM 2,5 od 150 te benzena od 15-20 mikrograma, a najveći indeks onečišćenja penje se i do 140 bodova.

Ekološka dozvola prekosavskoj Rafineriji nafte istječe 6. prosinca, a ako se produlji do 2020. godine, aktivisti prijete građanskim neposluhom.

- Novu hrvatsku Vladu očekuje vruća jesen, jer Brođani već osam godina pate. Uskraćena su nam ustavom zagarantirana prava na čist zrak i zdrav život i to se mora brzo ispraviti. Ne dopuštamo da nam nekvalitetan zrak još pet godina zagorčava život – rekao je Peter Tot-Đerđ iz udruge Eko-Integral. Do sada je potpisan Međunarodni sporazum s BiH o zaštiti okoliša, grad Slavonski Brod je izradio i akcijski program, no o implementaciji nitko ništa ne govori - navodi tajnik Eko-Integrala Ante Nikolaš.

- Što imamo od korisnih prijedloga i izrade registra zagađivača - pita se Nikolaš, ističući važnost udruživanja i zajedničkog nastupa ekoloških udruga. Pet dosadašnjih resornih ministara nije napravilo nikakvog pomaka u rješavanju ovog, za Brođane gorućeg problema.

- Zato treba raskinuti ugovor koji se uzdigao iznad Ustava RH, a on svakom građaninu jamči pravo na čist zrak i pravo na zdrav život - kaže Slavica Lemaić, potpredsjednica iste udruge. Iz udruga su najavili kako će već krajem ovog mjeseca organizirati mirne prosvjede kod graničnog prijelaza i rafinerijskog mosta, a zatim i mnogo snažnije zajedničke akcije nezadovoljnih građana.