Izbornik
Naslovnica Gradovi Jastrebarsko
Obnova dvorca Erdödy, jednog od najvažnijih simbola jaskanske kulturne baštine, ušla je u novu fazu

Postavljanje hrastove drvne konstrukcije na zapadnom dijelu dvorca

obnova dvorca
1/2
Foto: Jastrebarsko

Obnova dvorca Erdödy, jednog od najvažnijih simbola jaskanske kulturne baštine, ušla je u novu fazu. Započelo je postavljanje krova. Postavljanje drvene, hrastove krovne konstrukcije na zapadnom dijelu dvorca ključno je za stabilnost i zaštitu od vanjskih utjecaja, ističu u Gradu. Osim radova na krovu, gradilište dvorca vrvi aktivnostima na različitim dijelovima objekta. Izvode se električne i instalacije grijanja, hlađenja i ventilacije, čime će se osigurati moderna funkcionalnost zgrade. U isto vrijeme, poduzimaju se složeni građevinski zahvati na statičkom ojačavanju konstrukcije što će povećati otpornost i sigurnost zgrade.

– U prizemlju južnog i zapadnog krila u tijeku je priprema podova. Nasipava se tamponski sloj ispod podne ploče, postavlja se armatura, a posebna se pozornost posvećuje izvedbi brtvila na spojevima podnih ploča, zidova i temelja kako bi se spriječilo prodiranje vlage. Paralelno s time, izvode se zidarski popravci, uređuju špalete stolarskih otvora i obnavljaju podrumski zidovi. Zidovi u prizemlju temeljito se pripremaju za torkretiranje, odnosno specifičan način ojačanja. Na južnom, istočnom i zapadnom dijelu dvorca ugrađuju se čelični elementi na stropu drugog kata, dok se istodobno izrađuju i montiraju armaturni koševi za serklaže, nadvoje i krovne vijence. Na drugom katu juga i zapada u tijeku je pak postavljanje oplate, armature i betoniranje stropnih ploča – pojašnjavaju. Ovi opsežni zahvati na obnovi dvorca ne bi, dodaju, bili mogući bez izuzetne stručnosti i predanosti svih koji sudjeluju u ovom projektu. 

storyeditor/2025-01-24/krece_veliki_projekt_ulaganja_u_vodoopskrbu_u_13_naselja_2.jpg Nova projektiranja kojim će Jastrebarsko podići kvalitetu vodoopskrbnog sustava Počinje veliki projekt ulaganja u vodoopskrbu u trinaest naselja Besplatni vrtić za sve mališane u Jastrebarskom JASTREBARSKO Od 1. siječnja besplatan vrtić: Ovo smo prepoznali kao najvažniju mjeru storyeditor/2025-01-12/JaskaB__1_.jpg Zimska igraonica već je više od dva desetljeća zaštitni znak grada Jastrebarskog Gotovo 400 djece na sportskim aktivnostima – od skijanja, klizanja do hokeja