– Dugo smo ovo čekali, moji su već generacijama u Sisku, a sadašnji je prostor za molitvu premali i u preuređenoj obiteljskoj kući - govori nam 26-godišnja Eldina, jedna od 2.500 sisačkih Muslimana koji su dočekali da u subotu bude postavljen kamen temeljac budućeg Islamskog kulturnog centra i džamije u tome gradu.
Unatoč lošem vremenu na svečanost su stigli brojni vjernici iz Hrvatske, BiH i drugih europskih država, baš kao i brojni veleposlanici te apostolski nuncij u RH Alessandro D’Errico. Kuvajtski emir uputio je svog posebnog izaslanika, kao i donaciju od 500.000 dolara za gradnju, a Vladu je zastupao Šime Jerčić, ravnatelj Vladina Ureda za odnose s vjerskim zajednicama. Ukupni trošak gradnje budućeg centra procijenjen je na 5,5 milijuna eura, a investitor je Islamska zajednica u Hrvatskoj.
Ne smeta muftija biskupu, nit biskup muftiji
– Ne možete nigdje na zemaljskoj kugli naći ovakav zajednički život kao što smo to našli danas u Sisku. Danas organizator ovog skupa nije samo muftija, imam i medžlis već su danas ovdje gradonačelnica, župan i biskup dr. Vlado Košić i svi oni s nama, i mi s njima, svi zajedno svjedočimo visokim demokratskim vrijednostima Republike Hrvatske koja u punini svakom čovjeku, bez obzira na vjeru, omogućava da živi kao vjernik, u ovom slučaju kao Musliman - istaknuo je u govoru Aziz ef. Hasanović, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj istaknuvši kako je među prvim većim donatorima i Sisačka biskupija kojoj je biskup Košić na čelu.
– To je poruka istoku i zapadu, da dođu svi ovdje, kako bi mogli vidjeti da ne smeta muftija biskupu, niti biskup smeta muftiji, već su oni ruku pod ruku, zajedno u dobrim i plemenitim djelima - dodao je efendija Hasanović.
– Za vas hrvatske Muslimane sretna je okolnost da radovi počinju u jubileju 100. obljetnice pravnog priznanja Islama u hrvatskoj, no za katolike nisu sve sretne okolnosti. Prva je što se u većini muslimanskih zemalja na Bliskom istoku ubijaju i protjeruju i zadnji Kršćani, a druga je tužna činjenica za nas što se u susjednoj, nama dragoj, Bosni i Hercegovini podižu optužnice protiv Hrvata katolika, hapsi ih se i progoni tako da se i oni malobrojni koji su preostali tjeraju iz svog vjekovnog zavičaja. To rade i političari Srbi i političari Bošnjaci premda su upravo Hrvati prvi organizirano branili i obranili BiH od srpske agresije - rekao je dr. Vlado košić istaknuvši i činjenicu da su za obranu Hrvatske svoje živote dali i brojni Muslimani.
Prvi put u Sisku bio je Husein ef. Kavazović, reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, koji je također pohvalio Sisak kao primjer suživota i suradnje.
– Ovaj čin je naša nada u viziju boljeg svijeta, onakvog kakav bi on mogao biti, ujedinjen u dobru i zajedništvu. To je svijet u kojem ima mjesta za sve, on može biti bogatiji jer je različit, a jedan. Nositi i živjeti svoju vjeru znači u isti mah i poštovati vjeru onog do sada. Muslimani u ovoj zemlji trebaju prednjačiti u takvom manifestiranju svoje vjere svjesni njene suštine i položaja. Naša je obveza strpljivo graditi i čuvati prijateljstvo i povjerenje među nama. Hrvatska je zrelo društvo koje pokazuje otvorenost za druge. Uvjeren sam da će njeni muslimanski stanovnici uzvratiti na najbolji način, iskazujući odanost prema ovoj zemlji i poštivanje i razumijevanje prema svim njenim građanima - rekao je ef. Kavazović zahvalivši se lokalnoj vijesti na razumijevanju prema muslimanskim stanovnicima.
Budući Islamski kulturni centar prostirat će se na 24.000 kvadratnih metara, a kada se završi bit će to treći islamski centar u Hrvatskoj, uz riječki i zagrebački, te četvrta džamija u RH, uz onu u Gunji.
Čajdžinica, restoran, čitaonica, kongresna dvorana...
– Izgradnja Islamskog kulturnog centra već je dugo vremena potreba velikog broja sisačkih Muslimana koji grad Sisak doživljavaju kao ugodno mjesto življenja. To će biti centar gdje će se u budućnosti stvarati nova prijateljstva, ali i širiti spoznaja o vrijednosti vjere i tradicije, a IKC će biti otvoren za sve plemenite i čestite ljude pozitivnih misli. Pored molitvenog prostora, IKC Sisak će ponuditi Omladinski klub, knjižnicu s čitaonicom, kongresnu dvoranu, restoran i čajdžinicu te prostorije za različite tečajeve. Građani Siska i županije će imati privilegiju da u jednom objektu dožive, osjete i nauče sve što se tiče vjere, kulture i tradicije njihovih sugrađana - kazao je sisački imam Alem ef. Crnkić.
Pokrovitelj i supokrovitelj svečanosti bili su Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija koji će i financijski poduprijeti gradnju.
– Sisak je tradicionalno multikulturalni grad koji će i dalje rasti na radu, znanju, dijalogu i zajedništvu, grad koji njeguje toleranciju i solidarnost te je sredina u kojoj se poštuju slobode, jednakost i ljudska i građanska prava. Sisak će i dalje biti grad složnog suživota i katolika i muslimana i pravoslavaca i onih koji ne vjeruju ili su neke druge vjere i to se promijeniti neće i ne smije - rekla je sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.