Nakon gradskih zidina, skalini od Jezuita najposjećenija su znamenitost Dubrovnika. Nedavno je završena njihova prva cjelovita obnova od izgradnje prije gotovo 300 godina. Vrlo zahtjevna sanacija obuhvatila je pripremne, građevinske i konzervatorsko-restauratorske radove na čitavoj površini skalina – od samog podnožja do Boškovićeve poljane. Radovi su trajali nekoliko mjeseci i za to vrijeme prostor nije bio dostupan javnosti, no nakon uklanjanja zaštitnih panela, skalini su, na oduševljenje Dubrovčana i turista, otkrili svu svoju obnovljenu ljepotu.
Potječu iz 18. st.
Cjelovita obnova ovog urbanistički važnog prostora iz 18. stoljeća nastavak je ulaganja koje gradska uprava sustavno provodi na prostoru povijesne jezgre i dio je Programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2024. godinu Zavoda za obnovu. Vrijednost izvedenih radova iznosi oko 300 tisuća eura, a radovi su u cijelosti financirani sredstvima iz proračuna Grada Dubrovnika.
– Nakon 290 godina, koliko je proteklo od njihove izgradnje, Skalini od Jezuita u potpunosti su obnovljeni i zasjali u svom punom sjaju. Impresivni su, i svi zajedno možemo biti ponosni jer predstavljaju jedan od najprepoznatljivijih simbola našeg Grada. Naime, oni su odmah nakon gradskih zidina najposjećenija atrakcija Dubrovnika. Ovo je projekt na koji smo iznimno ponosni jer potvrđuje koliko pažnje posvećujemo očuvanju kulturne baštine – ne radi eksploatacije, nego kako bismo je sačuvali za buduće generacije – rekao je gradonačelnik Mato Franković tijekom obilaska.
Radilo se čišćenje kamena, a zbog brojnih oštećenja, ponajviše od gelera, ali i raznih drugih mehaničkih oštećenja, radila su se mikroinjektiranja. Sve je sačuvano u izvornom obliku, međutim uz puno rekonstrukcija i puno tašeliranja. Zahtjevan i opsežan projekt odradili su domaći izvođači, a najveći je problem bilo loše vrijeme.
Ugovoreni rok izvođenja radova od četiri mjeseca bio je produžen zbog više od trideset kišnih dana kada nije bilo moguće raditi. Također, dodatno su izvedeni nepredviđeni radovi i arheološko dokumentiranje. Naime, pronađeni su povijesni ostaci tri kanala, od kojih je samo jedan u funkciji, a koji su, prema nalogu Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, arheološki dokumentirani.
Ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika Mihaela Skurić istaknula je zadovoljstvo kvalitetom izvedenih radova na prvoj sveobuhvatnoj obnovi.
– Morali smo repozicionirati kamene skaline koji su donekle stajali u zraku, budući da se isprao nosivi sloj ispod njih. Kamen je pretrpio razna biološka, mehanička i druga oštećenja. Morali smo podlijepiti i mikroinjektirati pukotine. Kako se penjemo, skalini su sve bogatije i detaljnije ukrašeni, kao i ograda koju smo morali rastaviti i isklesati nove elemente. Najveća je vrijednost projekta što su sve radili domaći radnici, koji su još jednom pokazali da imaju sva nužna znanja i vještine za odgovornu obnovu kulturne baštine – pojasnila je ravnateljica Skurić.
Izvođač je bio tvrtka "Projekt 22 d.o.o." iz Dubrovnika, uz podizvođače "Kamenoklesarstvo Konavle" i "Kist i čekić".

Skalini od Jezuita su monumentalno pristupno stubište arhitekta Pietra Passalacquea iz 1735. godine kompleksu isusovačkoga kolegija s crkvom sv. Ignacija smještenom na dominantnom, povišenom mjestu južnoga dijela povijesne jezgre grada Dubrovnika. Skale su posljednji put parcijalno obnavljane u devedesetim godinama, kada su se sanirala veća oštećenja od direktnih pogodaka projektila tijekom agresije na Dubrovnik u Domovinskom ratu.
"Igre prijestolja"
Skalini koji spajaju Gundulićevu i Boškovićevu poljanu postali su planetarno popularni i zbog serije "Igre prijestolja", za koju je na ovom mjestu snimljena kultna scena ''Walk of shame'' i zbog koje ih posjećuju brojni obožavatelji serijala. No, tijekom godina monumentalni skalini od Jezuita bili su pozornicom i brojnih predstava Dubrovačkih ljetnih igara i omiljena razglednica brojnih posjetitelja. Za Dubrovčane, ovi skalini nisu samo kamen po kojem se kroči, već mjesto uspomena, sjećanje na djetinjstvo, susrete i ljepotu koja ih veže za vlastiti grad.