Splitsko Gradsko vijeće prihvatilo je u utorak Strategiju razvoja urbane aglomeracije Split za razdoblje do kraja 2020. godine, a kojom će se omogućiti realizacija projekata korištenjem gotovo 63 milijuna eura iz fondova Europske unije.
Ova je Strategija, koju je besplatno izradilo splitsko Sveučilište angažirajući oko 850 stručnjaka, prihvaćena jednoglasno, za nju je glasovalo svih 28 nazočnih vijećnika.
Urbana aglomeracija Split predlaže projekte koji obuhvaćaju dvije trećine područja Splitsko-dalmatinske županije. Osim Splita kao nositelja, ta aglomeracija obuhvaća još 12 gradova i općina: Solin, Kaštela, Trogir, Omiš, Sinj, Dicmo, Podstranu, Dugi Rat, Dugopolje, Muć, Klis i Lećevicu.
Urbana aglomeracija Split odnosi se na projekte za čisti urbani prijevoz, razvoj integriranih turističkih programa temeljenih na kulturnoj baštini, korištenje brownfield lokacija (zapuštena zemljišta , napušteni industrijski i trgovački objekti ili infrastruktura) kako bi se na njima pokrenule nove aktivnosti.
Urbana aglomeracija Split također se, kako je obrazloženo, odnosi na unaprjeđenje javnog sustava toplinarstva i razvoj sustava poduzetničke infrastrukture, ali i na unaprjeđenje kvalitete ponude obrazovnih programa cjeloživotnog učenja, održivu integraciju nezaposlenih osoba, razvoj strukovnog obrazovanja i razvoj deinsitucionaliziranih usluga socijalne skrbi te na jačanje socijalne uključenosti.