Izbornik
Naslovnica Gradovi Sisak
Ratni vojni invalidi sisačke HVIDRE

Uče djecu slikati i pjevati, a održavaju i radionice o obrani grada

Uskrsna radionica za djecu
1/8
Foto: Edina Zuko/PIXSELL
Hrvatski ratni vojni invalidi, članovi Udruge, su osobe prosječne starosti oko 50 godina i žele biti korisni i dati ono čega imaju najviše – slobodno vrijeme, pojašnjava umirovljeni pukovnik Stjepan Lugarić

Sisačka HVIDRA i njihovih 1500 članova razbijaju predrasude kada je riječ o braniteljskim udrugama koje mnogi smatraju zatvorenima za one izvan braniteljske populacije.

Naime, u prostorima ove udruge već desetak godina redoviti su posjetitelji djeca. Tako je bilo i jučer kada je za njih bila pripremljena radionica ukrašavanja pisanica.

- Smatram da bilo koja organizacija civilnog društva, financirana proračunskim sredstvima, mora biti prepoznata i korisna prije svega članovima i njihovim obiteljima, ali i široj društvenoj zajednici. Hrvatski ratni vojni invalidi, članovi Udruge, su osobe prosječne starosti oko 50 godina i žele biti korisni i dati ono čega imaju najviše – slobodno vrijeme – te s nekim podijeliti svoje životno iskustvo. A na mladima svije ostaje, zar ne? - kazuje nam umirovljeni pukovnik Stjepan Lugarić, dugogodišnji čelnik Udruge HVIDRA grada Siska.

Tako, primjerice, provode projekt "Pružimo im ruku" kroz kojeg u sportske aktivnosti u  prostoru udruge, poput elektronskog pikada, viseće kuglane i boćanja, uključuju djecu s poteškoćama u razvoju iz OŠ 22. lipnja, ali i mališane iz Dječjeg vrtića Sisak Stari.

- Njima je uvijek zanimljivo doći do nas i uključiti se u „invalidske“ sportove – posebno im se svidjelo boćanje jer se mogu uprljati i viseća kuglana jer je dinamična, pa im nije teško slagati čunjeve - dodaje Lugarić.

Slušaju ratne priče

Tu je i popularni "Kreativko" koji uključuje kreativne radionice pisanja, slikanja, pjevanja, plesa i lutkarske radionice  za djecu i unuke članova. Kroz druženje s najmlađima ipak ne zanemaruju i osnovne djelatnosti pa su revni promicatelji vrijednosti Domovinskog rata.

"Obrana Siska u Domovinskom ratu – učimo kroz igru" jedan je od takvih projekata.

- Kroz edukativne radionice za djecu u dobi od pet do 15 godina uče o obrani Grada i Županije na zanimljiv način. Na izletu slušaju priče ratnih zapovjednika, a onda u našem prostoru izrađuju makete i pišu prigodne tekstove - kazuje Lugarić istaknuvši kako će ove godine u lipnju, kada slave 25. obljetnicu rada, promovirati i  slikovnicu s radovima djece proizašlu iz tog projekta.

Uz devet dobro organiziranih sportskih sekcija svojih članova, za rad s djecom udruga je pronašla stručnu voditeljicu, diplomiranu učiteljicu.

- I ona je dijete našeg člana, a pomaže joj članica koja je po zanimanju suradnica u nastavi. Imamo i mnoge volontere koji redovito budu proglašavani najboljim volonterima godine Grada Siska. Sve bi to bilo nemoguće i bez pomoći roditelja – ponosno ističe Stjepan Lugarić.

A za sav taj trud branitelja, suradnika i brojnih volontera mališani im uzvrate osmijehom, a očito da prekaljena srca bivših ratnika na to nisu imuna.