Nekadašnju upravnu zgradu riječke Šećerane, u koju će se nakon dovršetka smjestiti Muzej grada Rijeke, rekonstruirat će slovenska tvrtka VG5, objavio je u četvrtak u Rijeci gradonačelnik Vojko Obersnel. Rekostrukcija će početi u ožujku, a planirani završetak je u prosincu 2019. za što će se utrošiti 44,5 milijuna kuna, od čega 28,4 milijuna iz EU fondova.
Za obnovu palače i obnovu broda 'Galeb' bespovratno je iz EU fondova odobreno gotovo 69 milijuna kuna.
Obersnel je izvijestio da se Grad Rijeka prijavio na natječaj za sufinanciranje u mjerodavnom ministarstvu i vjeruje da će se pozitivno riješiti. I palača Šećerane i brod 'Galeb' zaštićena su kulturna dobra, a njihova je obnova dio projekta Rijeke kao Europske prijestolnice kulture 2020.
Brod će djelovati kao muzej, a u jednom će dijelu imati i komercijalne sadržaje. U tijeku je priprema natječaja za obnovu, koji bi se trebao provesti u drugom dijelu godine.
Za buduće sjedište Muzeja grada Rijeke u palači idejno rješenje osmislila je Nikolina Jelavić Mitrović, a u tijeku je natječaj za izradu glavnog i izvedbenog projekta muzejskog postava.
Pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar ustvrdio je da je od izgradnje palače 1752. Rijeka od običnog obalnog gradića postala industrijsko središte. Nizozemskoj kompaniji sa središtem u Trstu tada je odobren monopol na proizvodnju šećera u tvornici s gotovo 700 zaposlenih.
"Palača je ishodište suvremene Rijeke i ozbiljan rezervoar gradske memorije", ocijenio je.
Palača Šećerane jedna je od najljepših i najvažnijih baroknih palača u Hrvatskoj. Unutrašnjost je bogato ukrašena zidnim oslicima i štukaturama, a istraživanja Hrvatskog restauratorskog zavoda dokazala su njenu povijesnu i umjetničku vrijednost. U 19. stoljeću je služila kao upravna zgrada tvornice duhana, potom i kao tvornica motora "Rikard Benčić", a u jedno vrijeme bila je i vojarna.