Samobor nastavlja svoju posvećenost ekološkom razvoju novim valom sadnje stabala, što će u konačnici donijeti 782 nova stabla, čime se simbolično obilježava broj godina grada. Nakon proljetne sadnje 120 stabala i više od 600 ukrasnih sadnica, u jesenskom razdoblju započeo je nastavak ove inicijative, koja je obuhvatila sadnju novih stabala i ukrasnog bilja na gradskim površinama.
Sadilo se na dvije lokacije
– Naš je cilj da Samobor postane još zeleniji i ugodniji za život, a sadnjom stabala doprinosimo ne samo estetskom doživljaju grada, već i zdravijem okolišu. Više stabala znači bolju kvalitetu zraka, ugodniju klimu, više hlada i smanjenje rizika od poplava. Ovakvi projekti jačaju bioraznolikost, a posebno me veseli što smo u proces sadnje uključili vrtićku djecu i školarce, koja putem praktičnog rada i edukacije uče o važnosti očuvanja okoliša i odgovornom odnosu prema prirodi. Naša Strategija zelene urbane obnove, koja će se provoditi do 2033., omogućit će razvoj zelene infrastrukture i prilagodbu klimatskim izazovima, stvarajući održivo okruženje za buduće generacije – istaknula je gradonačelnica Petra Škrobot te zahvalila Komunalcu na suradnji i angažmanu oko sadnje stabala i brizi za zelene površine.
Sadnja je započela 6. studenoga na dvije lokacije, a zasađena su 34 stabla. U parku u Južnom naselju u Svetonedeljskoj posađeno je pak pet stupastih likvidambara, pet stupastih grabova i dvije božikovine, a nazočna su bila i djeca iz Dječjeg vrtića Grigor Vitez.
– Vi ste još uvijek mali kao i ova stabla, ali kad ih posadite, zajedno ćete rasti i s vremenom ćete postajati sve veći i snažniji. Jednog ćete dana prolaziti ovim parkom i moći ćete reći da ste ih baš vi posadili. Jako je važno da sadimo stabla jer nam ona daju kisik koji udišemo, ali proizvode i hlad u kojem ćete se igrati tijekom ljeta – pojasnio je mališanima zamjenik gradonačelnice Petar Burić.
U sklopu kreativnih radionica djeca su izrađivala kolaže od jesenskog lišća, kroz igru su imali prilike naučiti prepoznati različite vrste stabala, a pozornost je privukao i Borko, maskota Komunalca koji je podsjetio na važnost brige za okoliš. A kako se sade stabla, mališanima je objasnila Violeta Gjurkin, voditeljica Službe održavanja javnih površina i prostora naglasivši pritom kako Samobor pripada jednoj od najšumovitijih jedinica lokalne samouprave s ukupno 69 posto šumske površine.
Za buduće generacije
Na površini kod igrališta u Podvrhu posađeno je devet uspravnih grabova, tri crvenolisne bukve, dvije božikovine, tri tulipanovca i pet javora, a uz pomoć Petre Škrobot, sadili su ih učenici drugog razreda OŠ Milana Langa. U sklopu radionica izrađivali su aranžmane od suhog lišća i drugog bilja, a potom su i sastavili poruke budućim generacijama. Djeca su u svoj vrtić i školu ponijela i po jednu sadnicu božikovine koju će zasaditi kao uspomenu na ovu akciju. Ovakvim akcijama, uz podršku Komunalca, Samobor ulaže u održivu budućnost, promičući ekološku osviještenost i stvarajući ugodnije mjesto za život svih generacija.