
Trasu Rude – Veliki dol – Oštrc – Plešivica, istu onu koju je 1875. godine obišla skupina od 12 članova tada novoutemeljenog Hrvatskog planinskog društva (HPD) na svojoj prvoj "laznji", obići će velik broj planinara iz svih krajeva zemlje 17. svibnja kada će se, u organizaciji Hrvatskog planinarskog saveza (HPS) i Hrvatskog planinarskog društva Japetić, održati završni događaj obilježavanja velike 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj – pohod Tragom prvog izleta.
Izložba u Vili Allnoch
Pohod započinje u devet sati u Rudama, gdje će na igralištu Rukometnog kluba Rudar biti održan kratki svečani program. Trasa nije zahtjevna i pogodna je za sve uzraste, a predviđeno je od četiri do pet sati laganog hoda kroz slikovite šumske predjele i gorske proplanke. Na svakom koraku otkrivat će se čar Samoborskog gorja, mozaik raznolikih krajolika, vidikovaca i biološke raznolikosti koja ovo područje čini jednim od najljepših dijelova kontinentalne Hrvatske.
Na Rancerju će biti priređena i izložba dječjih likovnih radova pod nazivom "Pogled s vrha", a planinari koji prikupe sve žigove na kontrolnim točkama dobit će na cilju prigodnu značku "Pohod Tragom prvog izleta HPD-a".
Zbog ograničenog broja parkirališnih mjesta preporučuje se dolazak u Rude javnim prijevozom. Autobusi iz Samobora kreću u 7.05, 7.35 i 8.15 sati. Na kraju pohoda, od 14 do 16 sati na Poljanicama je organiziran besplatan ručak i okrjepa za sve sudionike, a povratak u Samobor omogućen je dodatnim autobusnim polascima iz Bukovja Samoborskog udaljenog oko kilometar i pol od Poljanica, u 16.45, 17.45 i 19.45 sati. Izletnički autobusi bit će usmjereni prema Jastrebarskom.
Nekoliko dana uoči pohoda, 15. svibnja u 19 sati, u obnovljenoj Vili Allnoch otvara se velika izložba Samoborskog muzeja posvećena planinarstvu u Hrvatskoj nazvana "150 godina – Tragom prvog izleta Hrvatskog planinarskog društva".
– Predstavljamo razvoj planinarstva od prvog povijesnog pohoda do danas, prateći vrijednosti koje su se s njime utkale u našu kulturu, a to su ljubav prema prirodi, zajedništvo, znatiželja, upornost i briga za okoliš. Izložba donosi originalne dokumente, fotografije, snimke, karte, vodiče i predmete koji svjedoče o bogatoj prošlosti, ali i o živom i raznolikom planinarskom nasljeđu koje i danas inspirira – istaknula je ravnateljica Samoborskog muzeja Nikolina Puljić Glasnović dodajući da su brojni izvori pohranjeni zahvaljujući Ivici Sudniku.
Povijest planinarstva
– Riječ je o jedinstvenom arhivskom blagu, od osobnih bilježaka, dnevnika i fotografija do službenih dokumenata, koje ne samo da bilježi povijest planinarstva, već i potvrđuje važnu ulogu Samobora u njegovu razvoju – rekla je ravnateljica.
Pokrovitelj događaja je Grad Samobor, a pohod se provodi u suradnji s HPD-om Jastrebarsko, HPD-om Željezničar, SPV-om Zagreb, HGSS Stanicom Samobor, DVD-om Plešivica, Samoborskim muzejom, Turističkom zajednicom Grada Samobora, TZ Grada Jastrebarskog, Javnom ustanovom Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje i brojnim partnerima.