Grad Šibenik izjednačio je iznos sufinanciranja boravka djece u javnim i privatnim vrtićima, za što je u proračunu osigurano milijun i 950.000 eura
Grad Šibenik i osnivači privatnih dječjih vrtića Osmijeh, Sunce i Žižula potpisali su nove ugovore kojima se definiraju prava i obveze u sufinanciranju redovitog programa predškolskog odgoja. Grad će u tim ustanovama sufinancirati smještaj za maksimalno 461 dijete, a u skladu s Odlukom o uvjetima i načinu sufinanciranja programa dječjih vrtića u vlasništvu drugih osnivača na području grada Šibenika te izdanim odobrenjima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Zadržavaju pravo na cijenu
– Grad sufinancira boravak djeteta u privatnom vrtiću s mjesečnim iznosom od 331,58 eura, a koja cijena je rezultat prosječne ekonomske cijene u šibenskim javnim vrtićima (421,58 eura) umanjene za 90 eura, koliko plaća roditelj ili skrbnik djeteta. Isti model s cijenom za roditelje od 90 eura pokušali smo primijeniti u ustanovama privatnih osnivača, no ove tri ustanove zadržavaju pravo konačnu cijenu prema korisnicima definirati samostalno – pojasnila je pročelnica za društvene djelatnosti Mirjana Žurić.
Za sufinanciranje boravka djece u vrtićima privatnih osnivača u gradskom proračunu osigurano je milijun i 950 tisuća eura.
Roditelji će sami snositi troškove alternativnih programa, usluga produljenog boravka i smjenskog rada, prema cijenama koje definiraju privatni osnivači. Međutim, svi vrtići obvezni su osigurati i ponuditi redoviti 10-satni program, a roditelji ga mogu slobodno odabrati. Udio roditelja će se utvrditi u razlici ekonomske cijene smještaja djeteta definirane općim aktima dječjih vrtića privatnih osnivača i iznosa sufinanciranja od strane Grada.
– Žao nam je što s ova tri privatna vrtića nismo postigli dogovor koji bi u potpunosti zaštitio roditelje i garantirao jednaku cijenu za sve korisnike, što nam je namjera od samog početka – dodala je Žurić, istaknuvši da Grad potpisivanjem ovog ugovora potvrđuje svoju predanost razvoju predškolskog odgoja i podršci obiteljima s djecom.
U slučaju povećanja bruto plaća djelatnika u gradskim vrtićima, temeljem zakonskih ili podzakonskih propisa, Grad će pristupiti odgovarajućem postotnom povećanju prosječne ekonomske cijene programa u vrtićima kojima je osnivač Grad te korekciji iznosa sufinanciranja programa u vrtićima drugih osnivača.
Posebna umanjenja predviđena su za obitelji s više djece: za drugo dijete cijena se umanjuje 30%, a za treće i svako sljedeće dijete umanjenje iznosi 100% od udjela korisnika usluge u programu u dječjim vrtićima kojima je osnivač Grad, a koji iznosi 90 eura, pod uvjetom da su djeca članovi istoga kućanstva i upisana u vrtić. Grad Šibenik preuzet će obvezu povećanja iznosa sufinanciranja za iznose navedenih umanjenja.
Sufinanciranje i vjerskih vrića
Podsjetimo, Grad upravlja dvjema javnim ustanovama za predškolski odgoj i obrazovanje, Dječjim vrtićem Smilje i Dječjim vrtićem Šibenska maslina, a sufinancira i boravak djece u dva vrtića vjerskih osnivača, a to su Dječji vrtić Brat Sunce i Dječji vrtić Blažena Hozana.
Osim o najmlađima, Grad Šibenik skrbi i o svojim studentima.
Gradonačelnik Željko Burić potpisao je ugovore o stipendiranju sa studentima koji su, temeljem javnog natječaja, ispunili kriterije i ostvarili financijsku potporu Grada Šibenika.
Ukupno je dodijeljeno i potpisano 40 ugovora o stipendiranju. Stipendije iznose 180 eura mjesečno te će se isplaćivati tijekom 10 mjeseci, od 1. listopada 2024. do 31. srpnja 2025. godine.
– Čestitam vam na ostvarenim stipendijama jer su one rezultat vašeg truda i zalaganja. Ulažite u sebe, u vlastito znanje, ali ne zaboravite i uživati u svojim mladenačkim godinama. Uvijek priželjkujem da se naši studenti koji se obrazuju u drugim gradovima vrate u Šibenik i u svom rodnom gradu realiziraju svoje životne snove – poručio je gradonačelnik Željko Burić studentima.