Sinj je, već treću godinu za redom, najsigurniji grad u Hrvatskoj. Pokazalo je to istraživanje o sigurnosti hrvatskih gradova časopisa Zaštita i zagrebačkog Ekonomskog instituta, a na temelju statističkih podataka MUP-a. Nakon Sinja, visoko na ljestvici sigurnih gradova su Požega, Đakovo, Vukovar i Samobor. Na začelju liste, kao najmanje sigurni gradovi su Pula, Zadar, Karlovac i Vinkovci. Zagreb je na 21. mjestu.
- U analizi smo obuhvatili 29 gradova s više od 20.000 stanovnika. Analiza je rađena po podacima MUP-a za 2016. godinu, a u obzir smo uzeli broj ubojstava, pokušaja ubojstva, silovanja, teških tjelesnih ozljeda, zatim broj imovinskih kaznenih djela, poput provala, krađa, razbojstava. Treći je parametar bio brojnost žrtava u prometu, te učestalost zlouporabe opojnih droga – ističe Nataša Gajski Kovačić, izvršna urednica časopisa Zaštita. Ove su godine proveli i istraživanje o osjećaju sigurnosti građana na uzorku od 100 ljudi, koliko ih je sudjelovalo u telefonskoj anketi u svakom od deset gradova - Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Čakovcu, Karlovcu, Puli, Zadru i Sinju. Najsigurnije se osjećaju građani Sinja i Dubrovnika, koje najviše zabrinjava promet u gradu. Čakovčane najviše brinu imovinski delikti, u Zadru brinu zbog droge, dok se najnesigurnije osjećaju Karlovčani i Splićani i to zbog nasilnih djela.
Bez ozbiljnijih incidenata
- Osjećam se nesigurno, ne toliko zbog toga što je zadnjih par godina kod nas bilo dosta ubojstava, već zbog toga što se svako malo dogodi da netko dobije batine usred dana u gradu, a posebno u noćnim satima. Znam da policija odradi svoj posao i brzo oni i nađu počinitelja, ali izgleda da su ljudi poludjeli – priča nam Karlovčanka Katarina V. Sudeći po analizi časopisa Zaštita, Karlovac je specifičan jer su mladi ljudi, u dobi od 18 do 34 godine, rekli da se ne osjećaju sigurnima u svom gradu, dok u Splitu od nasilja više strahuju stariji od 55 godina. I dok se Grad Sinj svojom titulom pohvalio na svojoj web stranici, u Puli ističu da ta statistika nije odraz pravog stanja. U Splitu i Puli pozivaju se na službene podatke policijskih uprava po kojima je lani značajno smanjen broj kaznenih djela, prometnih nesreća, te raznih prekršaja. Smanjenje je vidljivo i u PU karlovačkoj, pa u Karlovcu smatraju da je grad siguran. U Splitu ističu i da je za čak 54,8% pao organizirani kriminal.
- Rezultati Hendalove analize subjektivnog osjećaja sigurnosti u urbanim sredinama pokazuju da je percepcija sigurnosti građana Pule i dalje visoka. Da je Pula siguran grad govori i činjenica da broj gostiju raste svake godine, a lani je Pula imala 353.000 dolazaka i preko 1,8 milijuna noćenja. Prema podacima časopisa Forbes, Pula je jedan od najboljih hrvatskih gradova za život i poslovanje – kazala je Elena Puh Belci, zamjenica gradonačelnika Pule. I Ivo Baldasar, gradonačelnik Splita, smatra da sigurnost građana Splita nije narušena, iako su pojedinačni slučajevi kaznenih djela za grad veličine Splita neizbježni.
- Brojne manifestacije u gradu gdje se okuplja veliki broj građana i gostiju, od nogometnih utakmica do Ultra festivala, prolaze bez ozbiljnijih incidenata – ističe I. Baldasar.