Izbornik
Naslovnica Gradovi Split
22 kaznene prijave

Splitska policija u 2016. oduzela 25 pušaka, pištolja, bombi i granata

Oružje
Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Oduzeli su i 12 ručnih bombi, 11 različitih eksplozivnih naprava među kojima su bile kapisle, protuavionske granate i druge naprave, kao i 1,58 kilograma eksploziva

Zbog nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, splitsko-dalmatinska policija je od početka ove godine podnijela ukupno 22 kaznene prijave te oduzela 25 komada oružja, među kojima je bilo 11 automatskih i 5 poluautomatskih pušaka, tri puške s glatkim cijevima, te po tri pištolja i revolvera.

 Oduzeli su i 12 ručnih bombi, 11 različitih eksplozivnih naprava među kojima su bile kapisle, protuavionske granate i druge naprave, kao i 1,58 kilograma eksploziva.

U istom su razdoblju zabilježili i 331 prekršaj po Zakonu o oružju, u koje osim nedozvoljenog posjedovanja oružja spadaju i drugi prekršaji, kao primjerice neadekvatno čuvanje oružja ili pak držanje oružja na adresi različitoj od adrese prebivališta. Zbog toga su prekršajnim sudovima podnijeli optužne prijedloge i prethodno od prekršitelja oduzeli 26 pištolja, 23 puške, sedam plinskih pištolja, deset zračnih pušaka, zračni pištolj, 70 komada raznih palica (od teleskopskih do palica za baseball), 106 noževa, 69 komada sprejeva, osam elektrošokera te 12 boksera.

U upravnom postupku je tijekom ove godine oduzeto 284 komada registriranog oružja, i to od ukupno 179 vlasnika, kažu u policiji. Ističu da su građani, zahvaljujući akciji "Manje oružja, manje tragedija", od  početka siječnja 2013. godine pa sve do kraja listopada ove godine predali 2085 komada vatrenog oružja A kategorije, devet komada vatrenog oružja B kategorije, 105.813 komada različitog streljiva i 60,14 kilograma eksploziva.

Oduzeto oružje se pohranjuje

Kako kaže Domagoj Zaradić iz splitske policije, posebna pozornost se posvećuje prevenciji zlouporabe oružja i eksplozivnih tvari koje mogu dovesti do ozbiljne ugroze života i imovine građana, pa se u tom smislu poduzima niz preventivnih, ali i represivnih mjera i radnji. Dodaje da policija provodi izvide kaznenih djela, odnosno prekršaja koji u većini slučajeva uključuju i obavljanje pretraga različitih objekata i vozila.

 - Po pronalasku zabranjenog ili ilegalnog oružja i streljiva, protiv osumnjičenika se podnose odgovarajuće kaznene ili prekršajne prijave, ovisno o tome je li utvrđen prekršaj iz Zakona o oružju ili kazneno djelo. Pronađeno oružje i streljivo se oduzima i pohranjuje na propisan način do pravomoćne odluke nadležnog tijela - kaže Zaradić.

Zabranjeno oružje i streljivo A kategorije je automatsko, vojno i eksplozivno oružje, njegovi dijelovi i prigušivači, zatim hladno oružje kojemu je osnovna namjera napad ili nanošenje ozljeda kad se nosi na javnom mjestu, a način ili okolnosti njihovog nošenja ukazuju da se nose kako bi bili upotrijebljeni za napad ili nanošenje ozljeda, te oružje kategorije C i D kada se koristi za uznemiravanje, napad, te nanošenje ozljeda.

Prema Zakonu o oružju, građani mogu dragovoljno predati dozvoljeno i zabranjeno oružje, te eksplozivna sredstva. Oni koji žele predati oružje i ostala ubojita sredstva, zbog mogućnosti aktiviranja ne smiju ih sami donositi u policijske postaje, već samo trebaju pozvati policiju na 192, nakon čega će im na kućnu adresu doći posebno osposobljeni policajci s vozilom bez policijskih oznaka, koji će preuzeti oružje.