U Bjelovaru je održana prestižna svečanost dodjele nagrada Suncokret ruralnog turizma, manifestacije koja više od deset godina promiče najbolje primjere održivog, inovativnog i autentičnog ruralnog turizma. Događaj je organizirala Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj "Klub članova Selo", uz pokroviteljstvo Grada Bjelovara, Bjelovarsko-bilogorske županije i drugih partnera.
Ova dodjela, prepoznata kao jedno od najvažnijih priznanja u području ruralnog turizma, u Bjelovaru je bila mnogo više od protokolarne svečanosti – pretvorila se u svojevrsni hommage radu, posvećenosti i toplini hrvatskog sela, mjesta gdje se tradicija i gostoljubivost stapaju u jedinstven turistički doživljaj. U ime organizatora govorila je predsjednica Hrvatske udruge "Klub članova Selo" Dijana Katica.
Veliki interes
– Već 13 godina organiziramo Suncokret ruralnog turizma, a ovogodišnji domaćin bio je Bjelovar jer grad iz godine u godinu bilježi rast turističke ponude. Grad je lijep, grade se i toplice – projekt koji će dodatno ojačati turističku sliku, uključujući i onu ruralnu. Razgovarala sam s gradonačelnikom Hrebakom i zamjenikom Brajdićem, koji su odmah prihvatili domaćinstvo i ponudili prostor Doma kulture i zgradu Vodotehne za program svečanosti – kazala je Katica.
Istaknula je da je ove godine pristiglo 269 prijava iz sedam država, među kojima i kandidati iz Moldavije, što potvrđuje rastući međunarodni interes. Nagrade su se dodjeljivale u 17 kategorija, uz tri posebna priznanja. Jedno od njih pripalo je dr. Eduardu Kušenu, pioniru promišljanja o ruralnom turizmu u Hrvatskoj. Druga nagrada bila je posvećena "Pametnim ruralnim zajednicama", dok je treća – novoutemeljena – nagrada za "Ruralnu turističku destinaciju godine".
Županijski kandidati
Bjelovarsko-bilogorska županija imala je velik broj predstavnika, među njima Zapovijed pod lipom, Tripe Fest, Bilo.Gravel Jesen na Bilogori, Relax&Wine Klara, Čuvari starina Ruškovac, Dožínky – Žetvene svečanosti, Ranč Mali Sokol, Sajam kreativnosti, Gospodarski sajam sira, meda i vrganja, Natura 2000 – Centar za posjetitelje, Restoran-vinarija Coner, Grof Lovski i Općina Rovišće – pametna ruralna zajednica.
– Obilasci kandidata završeni su uoči svečanosti, a ocjenjivački sud imao je iznimno težak zadatak zbog jake konkurencije – dodala je Katica.
Gradonačelnik Dario Hrebak i njegov zamjenik Igor Brajdić istaknuli su da Bjelovar gradi novu turističku priču.
– Gradimo Terme iz nule, to je bio san Bjelovarčana, a sada postaje stvarnost – rekao je gradonačelnik Hrebak, podsjetivši da kuće za odmor na Bilogori već godinama ostvaruju izvrsne rezultate.
– Uvijek naglašavam da je Bjelovar jedan od najmlađih gradova u RH, no nažalost nemamo rijeke, kule, more, dvorce... nijednu veliku turističku znamenitost koju možda imaju gradovi na sjeveru ili u našoj Slavoniji te nismo imali mamac zašto bi netko trebao doći ili ostati u Bjelovaru. Sve smo započeli s turističkom zajednicom, i to sa sufinanciranjem kuća s bazenima na obroncima Bilogore i to se pokazao kao pun pogodak jer su one pune tijekom cijele godine – napomenuo je Brajdić te dodao kako to nije dovoljno za turizam te da se zato grade Terme.
Direktori turističkih zajednica Marcel Medak i Ana Kelek poručili su da je Bjelovar sve prepoznatljivija destinacija kontinentalnog turizma te da domaćinstvo Suncokreta dodatno jača poziciju grada i županije.
– Svi koji radimo u turizmu znamo što nagrada Suncokret ruralnog turizma nosi. To je prestižna nagrada i drago nam je da se to održalo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Potrudili smo se kandidirati sve ono najbolje s naše destinacije i nagrade nisu izostale – naglašava Marcel Medak, direktor TZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije.
– Održavanje ove manifestacije potvrda je da je Bjelovar već godinama istaknuti nositelj turističkog razvoja, ali i još jedna potvrda da je središte kulturnog, društvenog i turističkog života – napomenula je Ana Kelek, direktorica TZ-a Bilogora-Bjelovar te dodala da se Bjelovar želi promovirati na najbolji mogući način. Ujedno je iznimno sretna što je dodjela održana tijekom Adventa u Bjelovaru, da posjetitelji mogu vidjeti grad u punom sjaju.