Izbornik
Naslovnica Gradovi
Propada 170.000 kvadrata

U kompleksu vojarne Luščić gradile bi se urbane vile, škole i vrtići

Derutna vojarna Luščić
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Prije ekonomske krize trebale su se graditi manje stambene zgrade, odnosno urbane vile, dvorana, vrtić, ali i škola veća od sadašnje najveće karlovačke osnovne škole Grabrik

Poput Varaždina ili Zagreba, koji su dijelove grada s vojarnama, preuredili u nove gradske urbane kvartove, tim putem želi i Karlovac. Ideju imaju još iz vremena prije velike ekonomske krize, a na raspolaganju im je čak 170.000 kvadratnih metara izgrađenog prostora u naselju Luščić, koji trenutno propada, a građani su već nervozni jer godinama se priča o uređenju, a ono nikako da počne.

Predstavnici Grada Karlovca bili su na sastanku s predstavnicima DUUDI-a od kojih su tražili da im se lokacija da u vlasništvo. Kako bi se uvjerili u veličinu i atraktivnost lokacije, uskoro će i predstavnici Središnjeg državnog ureda za upravljanje državnom imovinom doći u Karlovac.

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

- Karlovac sam nema financijsku mogućnost urediti tako velik kompleks, a budimo i realni, da se sutra u Karlovac iznenada doseli 25.000 građana, imali bi gdje stanovati bez gradnje novih zgrada, koliko je privatnih stanova i kuća prazno. No, nekadašnja vojarna Luščić nalazi se u samom središtu grada i to je odličan i atraktivan prostor koji ima budućnost. Međutim, ona je i u rukama privatnog kapitala. Prije ekonomske krize, zahvaljujući i naporima tadašnjeg ministra Branka Vukelića, otišli smo najdalje u ideji uređenja prostora gdje smo zamislili gradnju manjih stambenih zgrada, odnosno urbanih vila, bili bi tu dvorana, vrtić, ali i škola veća od sadašnje najveće karlovačke osnovne škole Grabrik pa bi sva djeca mogla ići u školu u jednu smjenu. Grad bi tu imao stanove za mlade ili socijalu, država stanove za MUP i MORH. No, tada je došla kriza i sve je stalo. Mi i dalje imamo tu viziju uređenja bivše vojarne u Luščiću, ali do sada je nismo stavili na papir u urbanistički plan uređenja bivše vojarne jer se bojimo da na taj način ne zaštopamo ulazak privatnog kapitala u priču. Svjetski i domaći trendovi pomiču se u pozitivnom smjeru, pa vjerujem da bi bilo dobro da pričekamo još malo interes i privatnog kapitala kako bismo zajedno napravili urbanistički plan uređenja koji bi zadovoljio interese privatnika, ali i države i Karlovca – kazao je gradonačelnik Damir Jelić.

Sklonište za beskućnike

Zadnjih desetak godina prostor vojarne prava je oaza za štakore, kradljivce i pervertite. S obzirom na to da pored vojarne prolazi ulica koja spaja dva kvarta, njome prolaze djeca iz škole, te niz pješaka koji su često u strahu od brojnih 'gostiju' vojarne. Kradljivci su već odnijeli sve što se može iskoristiti, od namještaja, svega što je od željeza, a u napuštenim zgradama često su se okupljali i oni bez krova nad glavom. Karlovčani stoga taj kompleks zovu i 'gradom duhova'. Često su pisali i peticije koje su upućivane na razne adrese od Grada, preko raznih ministarstava do DUUDI-ja u želji da se napokon riješiti slučaj 'vojarna Luščić'. Karlovac ima još niz napuštenih bivših vojarni, ali samo je ova toliko velika i smještena je i samom centru grada.

- Najgore je ljeti, jer je sve obraslo u ambroziju, tu je leglo komaraca, štakora i drugih životinja, a Grad nema ingerenciju to čistiti kada je u pitanju gradsko zemljište – kažu građani. Iz Grada poručuju da će do konačne odluke o sudbini vojarne, urediti prilaze, odnosno pokositi i skinuti sve raslinje koje se preko ograde nadvilo nad gradsku cestu koja prolazi kroz Luščić.