Šibenski gradonačelnik Željko Burić i njegov zamjenik Danijel Mileta u pratnji Jakova Terzanovića, direktora Poduzetničke zone Podi d.o.o. obišli su proizvodnu halu za obradu kamena tvrtke Kameni zid d.o.o., a potom i postrojenje energane na biomasu tvrtke Sense ESCO, koje su u fazi gradnje i opremanja.
Gradnja infrastrukture
– U okolnostima kada u informativnom prostoru dominiraju vijesti o pandemiji, odlučili smo javnosti ukazati na zbivanja koja zbog toga nisu stala, prije svega gradilišta dvaju pogona u Poduzetničkoj zoni Podi koji će, svaki na svoj način, pridonijeti unapređenju ekološkog standarda, zaštiti okoliša i korištenju obnovljivih izvora energije. Time cijela zona prati dinamiku takozvane zelene
agende prilagođavajući se aktualnim gospodarskim trendovima u Hrvatskoj i u Europi. Spojena je na kolektorski sustav, a u tijeku je projekt izgradnje infrastrukture vrijedan 10 milijuna kuna. U tijeku je, također, procedura spajanje zone na autocestu te projekt plinofikacije – kazao je gradonačelnik Burić tijekom obilaska gradilišta.
Obiteljska tvrtka Kameni zid zapošljava 50-ak radnika, a prvu kamenoklesarsku radionicu otvorila je u Utorima Gornjim, u unešićkoj općini te se, prema riječima Mihovila Melvana, kroz stalna ulaganja u tehnologiju specijaliziranu za obradu kamena, kao i prilagođavanje cijelog proizvodnog procesa takozvanoj CNC tehnologiji premetnula u uspješni radni kolektiv.
Posluje od Istre do Dubrovnika, ali i u unutrašnjosti Hrvatske. Dobru suradnju ostvaruje i s jedinicama lokalne uprave, općinama i gradovima, kao i s privatnim naručiteljima.
– Uz pomoć suvremenih tehnoloških dostignuća, koja tvrtki osiguravaju brzinu i udovoljavanje i najzahtjevnijim traženjima kupaca ili naručitelja, postali smo konkurentni na hrvatskom tržištu, a cilj nam je širenje na inozemstvo – istaknuo je Melvan.
Prvi u Dalmaciji
Tvrtka Sense ESCO se, pak, bavi proizvodnjom električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora, a na Podima, u suradnji s hrvatskom tvrtkom TPK-EPO Proizvodnja, gradi kogeneracijsko postrojenje snage 2 megavata na biomasu koje će koristiti
drvnu sječku, kominu, rezidbu od vinove loze i masline te sličnu biomasu.
Ivan Čulina, predstavnik tvrtke CEP Zagreb koja je na gradilištu zadužena za koordinaciju s projektantom, nadzorom i izvođačima, pojasnio je kako je riječ o četvrtom takvom pogonu u Hrvatskoj i prvom u Dalmaciji koji će svoja vrata otvoriti u svibnju iduće godine.
– Prvo postrojenje koje tvrtka gradi namijenjeno je proizvodnji električne energije od komine. U planu je i izgradnja uljare u kojoj
bi se iz komine ekstrahiralo ulje za tehničke namjene, sušare i skladišta komine. Kogeneracijsko postrojenje, uz električnu energiju, proizvodit će i toplinsku. Bilo tko na području zone moći će, ako izrazi želju, biti povezan na postrojenje i koristiti toplinsku energiju proizvedenu na Podima – najavio je Jakov Terzanović, direktor Poduzetničke zone Podi.