Izbornik
Naslovnica Gradovi Samobor
Svečani prijam za blagdan svetog Florijana

U teškim situacijama vatrogasci su nerijetko prvi na terenu, štite ljude i njihovu imovinu

storyeditor/2026-05-07/VATROGASCI1.JPG
Foto: Edin Tuzlak
Zajednica ima 1187 članova, a pod njezinim okriljem djeluju javna postrojba i 19 dobrovoljnih društava

Blagdan svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca i Dana vatrogastva u Hrvatskoj, Grad je obilježio svečanim prijamom predstavnika Vatrogasne zajednice, dobrovoljnih vatrogasnih društava i Javne vatrogasne postrojbe u gradskoj vijećnici. Bila je to prilika da se vatrogascima zahvali za sve što čine.

– Uvijek ste tu i odazovete se u najtežim situacijama te tako dajete doprinos našem gradu i pomognete onima koji su u potrebi. Treba istaknuti i vaš društveni angažman, posebno u udaljenijim mjestima u kojima je bitno da imamo dobrovoljna vatrogasna društva koja su nositelji društvenog života – istaknula je gradonačelnica Petra Škrobot. Naglasila je da će se Grad truditi i dalje pratiti potrebe vatrogasaca i pružiti ruku pomoći kad god je to moguće.

Zamjenik gradonačelnice Petar Burić, koji je i načelnik samoborskog Stožera civilne zaštite, rekao je da su posljednjih nekoliko godina imali niz teških situacija u kojima su vatrogasci prvi izašli na teren i intervenirali.

– U svojim sredinama djelujete i preventivno i tu se vidi pomak jer se smanjuje broj intervencija zbog neznanja. Naravno, uvijek ima mjesta za napredak, tako da ćemo se zajedničkim snagama truditi da napredujemo – poručio je te najavio veliku operativnu vježbu civilne zaštite koja će povezati sve sastavnice sustava i podići razinu spremnosti svih sudionika.

Predsjednik gradske Vatrogasne zajednice Zdenko Jednar zahvalio je Gradu na dobroj suradnji te je napomenuo da dobrovoljni vatrogasci često žrtvuju svoje vrijeme kako bi pomogli drugima.

Foto: Edin Tuzlak

– Ponosan sam što mogu biti na čelu ove Vatrogasne zajednice koja broji 1187 članica i članova. Zahvaljujem i svim članovima vaših i naših obitelji, kao i roditeljima djece i mladeži koji usmjeravaju svoju djecu ka vatrogastvu, humanom radu i pomoći drugima – istaknuo je Jednar uz poruku da se krug dobrote time nikada neće prekinuti.

Pod okriljem Vatrogasne zajednice djeluje 19 dobrovoljnih vatrogasnih društava i Javna vatrogasna postrojba kao temeljna operativna jedinica u zaštiti od požara. Uz to što se brinu o zaštiti ljudi i njihove imovine, organiziraju i sudjeluju u vježbama i natjecanjima te brojnim prigodnim programima, kao i osiguranju brojnih manifestacija. 

storyeditor/2026-04-17/Vatrogasci_Grad_Samobor.jpg Redovna izborna skupština Vatrogasnu zajednicu vodit će Zdenko Jednar i Željko Vitko storyeditor/2026-03-04/sam02.jpg Nagrađeni pripadnici samoborske civilne zaštite Bit ćemo, kao i dosad, spremni i dostupni u bilo koje doba storyeditor/2026-02-06/HGSS1.jpg Velika obljetnica HGSS u Samoboru obilježio sedam desetljeća u misiji pomoći ljudima u nevolji