Izbornik
Naslovnica Gradovi Sisak
Holandska kuća

Veliko arheološko otkriće luksuzne rimske arhitekture u Sisku

Holandska kuća
Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Od ostalih pokretnih nalaza koji su pronađeni ističu se koštana ukosnica, keramičke svjetiljke s radioničkim pečatom, staklene perle, tarionici

Nekoliko faza rimske arhitekture, s brojnim pokretnim nalazima, pronađeno je prilikom zaštitnog arheološkog istraživanja na lokalitetu sisačke Holandske kuće, na mjestu dogradnje aneksa postojećeg objekta.

Uz brojne rimske nalaze, pomalo iznenađujuće, utvrđeno je kako su ljudski skeleti, pronađeni u četiri groba, iz 11. stoljeća, što u dosadašnjim arheološkim istraživanjima u Sisku još nije zabilježeno, a niti dokazano analizama.

Bogato opremljena unutrašnjost

- U starijim slojevima imamo dvije faze arhitekture. Na jednom je segmentu zida obostrano dobro očuvana žbuka debljine oko 2 cm. Inače je, u slojevima povezanim s tom fazom arhitekture pronađena velika količina fragmenata bojanih fresaka, jednobojnih, ali i s biljnim ornamentima. Osim brojnih fresaka, pronađen je i veći broj kockica mozaika, osmerokutnih opeka, fragmenata mramornih oplata te zidnih opeka - tubula, koje su služile za cirkulaciju toplog zraka kroz zidove građevine. Svi ovi nalazi, uz one pokretne, govore nam da se radi o luksuznoj arhitekturi, bogato opremljene unutrašnjosti - rekla nam je arheologinja Iskra Baćani, voditeljica istraživanja.

Za sada još nije moguće reći je li istražena arhitektura privatne ili javne namjene, a sudeći po pokretnim nalazima, radi se o rimskoj arhitekturi iz razdoblja 1. do 4. stoljeća.

- U svakom slučaju, otkrivena i istražena arhitektura pripada reprezentativnoj zoni arhitekture Siscije. Monumentalnost, dimenzije, način gradnje zidova, baze stupova pronađene u šuti kojom je lokalitet bio zatrpan, luksuzna oprema interijera te postavljanje arhitekture u kontekst ranije istraženih lokaliteta u neposrednoj blizini upućuju svakako na izuzetno značajan segment Siscije unutar bedema, u blizini ostalih velikih i značajnih građevina, termi, carda itd. - dodaje Baćani.

Pronađen rijedak skupni nalaz novca

Od pokretnih nalaza, unutar jednog segmenta arhitekture, u debelom sloju žbuke, pronađen je izuzetno rijedak skupni nalaz novca, koji se može datirati u početak 4. stoljeća, a uz to pronađeni su i pojedinačni novčići. Najraniji nalaz novca za sada je Augustov sestercij, kovan 17. g. prije Krista.

Od ostalih pokretnih nalaza ističu se koštana ukosnica, keramičke svjetiljke s radioničkim pečatom, staklene perle, tarionici, ulomci fine keramike izrađeni u tehnici terra sigillate, zatim ukrašenih barbotinskom tehnikom, itd., dok preliminarni pregled keramičkog materijala ukazuje na da se radi o brojnim vrstama stolnog, grubog do finog, luksuznog posuđa, kako lokalne proizvodnje tako i uvezenog iz drugih radionica. Nalazi datiraju od 1. stoljeća do kasne antike.

Istraživanje lokaliteta financirano je sredstvima Ministarstva kulture RH i Grada Siska.