Sukladno odredbama prekograničnog projekta koji je Grad Vinkovci provodio s Orašjem (BiH) i Ulcinjem (Crna Gora), uskoro će se u Vinkovcima početi s postavljanjem polupodzemnih kontejnera. Riječ je o projektu pod nazivom "Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija kružne ekonomije za održivi razvoj", koji je s provedbom počeo u studenom prošle godine.
Najpravednija naplata
– U Vinkovcima će za dva i pol mjeseca biti postavljena 43 polupodzemna spremnika na 14 lokacija uz info pano s uputama za korištenje. To je jedna viša razina odvajanja otpada. Na 13 lokacija dobivamo po tri polupodzemna spremnika, kod nebodera iznimno četiri, koja će uz papir, plastiku i staklo, probno prikupljati i komunalni otpad. Svaki stan dobit će svoju karticu. Stanari će prilikom bacanja smeća staviti svoju karticu, a otpadomjer će točno izračunati količinu njihova miješanog otpada što će biti mjerljivo u svakom trenutku za svaki stan pa će i naplata biti najpravednija – rekao je direktor vinkovačkog Nevkoša Ivan Bertić. Na taj način trebale bi nestati slike prepunih kontejnera na koje građani često upozoravaju.
Govoreći dalje o planovima, Bertić kaže kako za sada ide probno spremnik za komunalni otpad, i to samo na lokaciji kod nebodera, a onda, ako se pokaže da su stanari spremni, nije isključeno da će dobra praksa biti prenesena i u druge dijelove grada. Do tada zeleni otoci s polupodzemnim spremnicima bit će raspoređeni najviše u blizini višestambenih zgrada pa četiri idu na Lapovce, 2 u Nazorov blok, a po jedan na Kanovce, u Vrtno Naselje, Radićev i Zagrebački blok, odnosno u sve mjesne odbore na mjesto gdje su sada zeleni otoci.
![storyeditor/2025-02-09/IMG-20250207-WA0024.jpg Na 13 lokacija dobivamo po tri polupodzemna spremnika, kod nebodera iznimno četiri, koja će uz papir, plastiku i staklo, probno prikupljati i komunalni otpad](/media/daguerre/67/d2/57d5b0362ad47a5a0dac.jpeg)
– Bitno je naglasiti kako projektom predviđena aplikacija trenutačno daje mogućnost mjerenja popunjenosti spremnika i planskog pražnjenja kada dosegne 80%. Neće biti neugodnih mirisa. Velika prednost sustava je što su spremnici tri metra pod zemljom gdje je temperatura kontrolirana pa se otklanja mogućnost smrzavanja zimi i visokih temperatura ljeti. Ima problema u gradovima gdje nema videonadzora. I onda se to pretvara u divlje deponije – rekao je Bertić.
Upute za korištenje
Najavljuje i kako će uskoro biti postavljen i videonadzor kao i da će prethodno građani u poštanske sandučiće dobiti letke s preciznim uputama za korištenje. Kućanstva će i dalje imati svoje kante, a stanari u zgradama će ovisno o blizini i bez nametanja odlučiti sami hoće li i dalje držati kante ispred ulaza ili će plastiku, papir i staklo odlagati u spremnike.
– Velika je prednost što će spremnici biti modularni što znači da ćemo ih moći nadograđivati. Ako primjerice za dvije godine Grad odluči da ćemo bilo gdje dodati još jedan za komunalni ili biootpad, mi to možemo. Najvažnije je što će biti pod videonadzorom kako sve što zajednički s građanima radimo u svrhu razdvajanja ne bi uništilo onih 1% neodgovornih koji ostavljaju za sobom nered – zaključio je Bertić.