Izbornik
Naslovnica Općine
Natalitetni preporod Osječko-baranjske županije

Cika i veselje u Ernestinovu, broj djece u pet godina s 20 narastao na 55

Mjesto Ernestinovo bilježi porast broja djece pa osnivaju jos jednu vrtićku skupinu
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Rezultati su to poteza od prije deset godina, kaže načelnik Matija Greif, kad je općina darovala zemljište mladim obiteljima da izgrade kuće

Kada su mališani prvi put utrčali u vrtić u Ernestinovu nadomak Osijeka, bilo ih je tek dvadeset. Vrata su mu otvorena u rujnu 2011., a danas je u njemu poprilična gužva. Odjekuje cika i vesela vriska ukupno 55 djevojčica i dječaka.

- Nismo se čak ni mi nadale da će baš toliko porasti broj djece. Što ih je više, to nam je veselije! – smješka se teta Mirta Junušić, kojoj je vrtić u središtu Ernestinova radno mjesto od prvoga dana. Vrtić, inače, ima cjelodnevni boravak, a u tih deset sati, poslužuje se i četiri obroka. Roditelji ga plaćaju 500 kuna na mjesec.

Zbog porasta mališana, oformljena je nedavno još jedna, druga skupina. Umjesto dviju, o njima brinu, po novome, tri tete. Slatke su to muke, kažu u Općini.

- Veći je to trošak za lokalnu samoupravu, ali i trošak koji najradije podnosimo – šali se načelnik Matija Greif.

Vrtićaraca je u toj općini ukupno 85. Uz spomenutih 55 u Ernestinovu, 15 ih je i u vrtiću u Laslovu, a još toliko polazi Mađarski centar u Osijeku.

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL

Svaku novu bebu daruju s 1000 kuna

- Značajna je to brojka, uzme li se u obzir da je u oba naša naselja ukupno 2200 stanovnika. Rođeno nam je 15 beba ove godine, opet više nego lani, a svaku novu bebu darujemo s 1000 kuna – zadovoljan je načelnik.

A ta lijepa natalitetna priča korijene vuče, stava je načelnik, od prije desetak godina. Nije to, ističe, “nikakav ‘baby boom’, već dugi proces”. Općina je tada darovala poveliko zemljište u Laslovu državi, a kako bi mlade obitelji potom mogle iskoristiti povlastice državne poticajne stanogradnje.

- Dobivali su plac, građevinski materijal, struju, sagraditi kuću tada je bilo poprilično jeftino – priča naš sugovornik. Niknulo je tako 20 novih kuća, a u njima se kasnije začuo i plač novorođenčadi. Po istom principu, pokušali su sagraditi i naselje u samom Ernestinovu, ponovno su darovali zemljište, no ono je ostalo prazno.

- Nitko nije sagradio kuću, ali tu je zakazala država i program poticajne stanogradnje – navodi on.

No, ni 20 sagrađenih domova nije malo za ne tako davno okupirani i ratom pogođeni kraj u koji su se mještani počeli vraćati tek 1997., nakon mirne reintegracije. Privukli su tako mlade da obitelj zasnuju upravo u toj općini, umjesto da odsele u, primjerice, Osijek.

A baš blizina grada im je prednost, dijeli ih tek 12 kilometara.

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL

U Antunovcu prva jaslička skupina

-Izgradili smo kanalizaciju, očekujemo da će profunkcionirati već u rano proljeće. Prireza nemamo, komunalni doprinosi su nam minimalni. Useljiva, srednje veličine kuća može se kupiti za tek 30.000 eura – nabraja načelnik prednosti života u ernestinovačkom kraju.

Pokopi su 400 kuna, dok za posljednji ispraćaj u Osijeku skoro pa treba dići kredit. Planiraju i gradnju novoga vrtića u Ernestinovu, tik uz postojeći, ali rješavaju još uvijek vlasničke zavrzlame s državom. Proračun im je “težak” 6,5 milijuna kuna.

Na privlačenje mladih obitelji iz grada, i zadržavanje svojih mještana u rodnom kraju, fokusirali su se i susjednom im Antunovcu, koje je na pola puta između Ernestinova i Osijeka. Rezultati su i kod njih vidiljivi pa oni otvaraju jasličku skupinu od Nove godine, prvu ikada. Rodilo im se, naime, 31 dijete u ovoj godini. Vrtić će im od siječnja brojati više od 70 polaznika.

Na drugoj strani Osječko-baranjske županije je Koška, a oni su sliku svoje, kako kažu, poprilično staračke općine odlučili promijeniti tako što su jesenas školarcima kupili sve udžbenike, blježnice, pa i olovke, a besplatan je i vrtić.