U Domu kulture Jozo Buliga u Klisu predstavljen je projekt 'Green LaMiS', koji je financiran sredstvima Europske unije u sklopu programa Interreg Central Europe. Cilj je ovog projekta unaprijediti kvalitetu života, odnosno pristupačnost te dostupnost socijalnih usluga u zaleđu i ruralnim dijelovima općine Klis, a pokaže li se učinkovitim mogao bi se proširiti na Splitsko-dalmatinsku županiju, Hrvatsku pa i u ostale dijelove Europe koje muče isti problemi.
Dvostruko veći od Splita
Uslijedit će analiza potreba ruralnog područja općine da se pojedine temeljne usluge, prije svega socijalne, učine dostupnima stanovnicima zaleđa općine. Općina Klis, naime, površinom je dvostruko veća od grada Splita.
– Radi se o golemom ruralnom području gdje bismo voljeli da su svim našim stanovnicima sve naše usluge jednako dostupne. Naime, događa se, pogotovo u ovakvim općinama, da u središtu mjesta imate sve, a kad zađete malo dalje nemate ništa. Mislim da ćemo ovim projektom napraviti dobru analizu kako bismo u budućnosti popravili stvari – najavio je Jakov Vetma, načelnik općine Klis. U ovom pilot-projektu testirat će se način pružanja usluge. Projekt se fokusira na razvoj zajedničkog transnacionalnog rješenja za održivo pružanje društvenih usluga u posljednjoj milji dostave u srednjim i malim gradovima Srednje Europe.
– To nije samo problem općine Klis, nego velikog dijela Europe. Razvoj ruralnih prostora uvijek ima određene izazove. Prije svega to je ustvari dostupnost ključnih usluga, skupoća transporta i mnoge druge stvari koje uključuju prijevoz, a onda i zagađenje okoliša zbog potrebe da se transport organizira. Potom je i sama ekonomičnost i održivost takvog sustava upitna. Ovaj projekt istražuje mogućnosti drugačijeg pristupa gdje se ta zadnja milja, kako kažu u Europi, ili zadnjih nekoliko kilometara u smislu dostupnosti tih područja, osigura putem inovativnih modela. Ovdje je ideja da se testiraju modeli javno osiguranog transporta osiguranjem električnih vozila, koja bi omogućila pružateljima socijalnih usluga da pružaju usluge pomoći u kući i druge potrebne usluge stanovnicima općine – objasnio je Ranko Milić, direktor Eupolis grupe koji je predstavio projekt.
– Ovaj eksperiment je okupio općine i jedinice lokalne samouprave iz cijele Srednje Europe. Zajedno razvijajmo inovativnu priču i pokušavamo naći odgovor na pitanja koja muče cijelu Europu – podvukao je Milić.
Glavni je partner projekta Fondazione Politecnico di Milano iz Italije, a ostali su partneri iz Italije, Njemačke, Mađarske i Hrvatske.
Ukupna je vrijednost projekta 1,826.265 eura, od kojih je 80% EU sufinanciranje, odnosno 1,461.012 eura. Općini Klis pripadaju 133 tisuće. Predviđeno je trajanje projekta do studenoga 2026. godine, a za to se vrijeme provodi niz aktivnosti koje uključuju visoka sveučilišta i stručnjake iz cijele Srednje Europe u osmišljavanju načina kako unaprijediti kvalitetu života u ruralnim područjima.
Kupnja električnog vozila
U sklopu ovog projekta nabavit će se električko vozilo s kojim će se nastaviti provoditi postojeći programi, ali će sada biti lakše dostupni korisnicima i pružateljima usluge. Sustavom praćenja, korištenja i dostupnosti socijalnih usluga, odnosno transporta koji će organizirati općina, osigurat će se veća isplativost i dostupnost svih tih usluga, ali i izgraditi sustav za cijelo područje općine.
Projekt "Green LaMiS" ima za cilj unaprijediti način na koji se pružaju socijalne usluge, uz istovremeno smanjenje emisije CO2. Trenutačno se socijalne usluge često isporučuju na neodrživ i neučinkovit način, što dodatno pogoršava povezanost između urbanih područja i okolnih funkcionalnih zona gdje žive korisnici usluga. Nakon analize stanja potrošnje CO2 na području općine, organizirat će se pilot-aktivnost u sklopu koje će općina i nabaviti električno vozilo koje će koristiti socijalni operateri.
– Ovo je prvi prekogranični projekt koji općinu Klis veže sa Srednjom Europom, odnosno uređenijim sustavima od kojih ćemo sigurno moći nešto naučiti – rekao je Vetma.