Sportska infrastruktura u općini Lasinja uskoro će biti bogatija za novu školsku – sportsku dvoranu koja se gradi uz tamošnju osnovnu školu. Projekt Izgradnje male i jednodijelne sportske dvorane školske sportske dvorane s pratećim sadržajima koja se gradi uz OŠ Antun Klasinc, vrijedan je 2,5 milijuna eura, od čega Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih sufinancira 994.984,66 eura preko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, dok preostali iznos sufinancira Karlovačka županija i Općina Lasinja u omjeru 60:40 posto troškova.
Jednodijelna dvorana
Riječ je o maloj, jednodijelnoj školskoj sportskoj dvorani s pratećim sadržajima.
– Zbog potrebe za većom i prikladnijom školskom sportskom dvoranom, a s obzirom na to da postojeća dvorana ne zadovoljava standarde, pokazala se potreba za izgradnjom nove dvorane koja bi bila u skladu s pedagoškim standardima. Projekt je u realizaciji na zadovoljstvo svih, tako da će učenici naše osnovne škole uskoro imati novi, moderan prostor za održavanje nastave. Osim toga, nova će dvorana služiti i potrebama ostalih sportaša rekreativaca u Lasinji – kazao je načelnik Lasinje Marijo Perčić.
Dvorana se dograđuje na postojeću građevinu škole s njezine istočne strane, a planiranim zahvatom ne zadire se u postojeću građevinu te se zadržavaju svi njezini protupožarni uvjeti.
Osim projekta koji je u realizaciji, u Općini Lasinja veliku pažnju poklanjaju projektu koji su pripremili za prijavu na EU fondove pod nazivom Interpretacijski centar lasinjske kulture.
Izrađen je projekt izgradnje i opremanja te se trenutačno ishode potrebne dozvole kako bi sve bilo spremno za EU natječaj na koji projekt planiraju prijaviti i realizirati ga.
– Naime, eponimno naselje po kojem je kultura nazvana naše je mjesto Lasinja. Lasinjska kultura datira iz vremena 3500 g.pr.Kr. Karakteristično za tu kulturu je poljodjelstvo, stočarstvo. Stanovništvo je bio nomadsko. Izrađivali su keramičke lonce, zdjele, vrčeve te jednostavne plosnate figurice. Lasinjska kultura rasprostranjena je na širem području današnje kontinentalne Hrvatske, Bosne, Posavine, Slovenije, Koruške, Štajerske. Najveća je koncentracija nalaza u Mađarskoj oko Balatonskog jezera. Budući da je nalazište poznate šalice na Talijanovom brdu u općini Lasinja, kultura je nazvana lasinjska te smo odlučili kako je idealno mjesto izgradnje Interpretacijskog centra upravo u općini odakle potječe njezin naziv – pojasnio je načelnik M. Perčić.Centar je zamišljen kao centralno prijamno i interpretacijsko edukativno mjesto posjetitelja lasinjske kulture. Planirano je da bude izgrađen od prirodnih materijala, drvo, kamen, slama, proizašlih iz autohtone arhitekture područja, te da sam objekt bude oblikovan u suvremenom duhu. Motiv oblikovanja, odnosno izgled centra tradicionalna je pravokutna duga građevina s dvostrešnim slamnatim krovom. Interpretacijski centar zamišljen je kao dvoetažni prostor s prizemljem i galerijom, podijeljen u dvije zone. Prva zona bit će ulazni, galerijski prostor koji se sastoji od info pulta, suvenirnice, dječje igraonice te caffe bara. Posjetitelj zatim dolazi do izložbenog dijela, prizemnog karaktera. Fasada interpretacijskog centra prati unutarnje prostore te je u prvoj zoni ona ostakljena, dok se u drugoj zoni preko ostakljenja nalazi i perforirana obloga u svrhu potrebe za mračnijom atmosferom izložbenih prostora. Kod vanjskog izgleda ističe se krov koji se mjestimično spušta na bočne fasade te je za njegov pokrov odabrana slama kojom se referira lasinjska kultura. Ovakav krov omogućuje različita osvjetljenja koja su potrebna za izložbene prostore.
Dio turističke ponude
Vrijednost projekta izgradnje i opremanja prostora iznosi 5 milijuna eura.
– Radujemo se provođenju ovog projekta koji Lasinja svakako zaslužuje. Ovaj će interpretacijski centar svakako pridonijeti poboljšanju turističke ponude cijelog kraja, bit će razlog više dolaska u Lasinju kako bi se vidio kraj u kojem su pronađeni ostaci ove poznate kulture koja nosi naziv naše općine. Projekt je jako zanimljiv, cijeli objekt i njegov sadržaj i postav, pričaju priču o tradiciji, o onome kako se u ovim krajevima živjelo, od kojih se materijala gradilo, stoga vjerujem da će biti zanimljiv širokom broju posjetitelja – dodao je načelnik Marijo Perčić.